Bratislava 28. decembra (TASR) - .
Dôvodom by malo byť zavedenie elektronického mýta na diaľniciach v Nemecku pre nákladné autá nad 12 ton. Za 1 kilometer jazdy po diaľnici zaplatia v prepočte v priemere 5 Sk. Nemecká diaľničná sieť, ktorá je dlhá 12 000 km, bola od augusta 2003 do konca tohto roku zadarmo. "Je celkom pravdepodobné, že autodopravcovia premietnu rast nákladov do ceny pre klienta," uviedla TASR generálna tajomníčka združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia Katarína Vinceová.
Nový elektronický spôsob kalkulácie mýtneho je založený na báze komunikačnej technológie GSM a satelitného systému GPS. Vodiči si budú môcť vybrať spomedzi troch alternatív výberu mýtneho. Prvú možnosť predstavuje zaobstaranie si takzvaného OBU zariadenia a jeho inštalácia do vozidla, ktorá bude stáť asi 10 000 Sk. Jednotka OBU komunikuje so satelitmi a senzormi, ktoré snímajú diaľničnú sieť a v závislosti od ubehnutých kilometrov vysiela OBU do operačného centra súhrnnú informáciu o výške mýtneho. Záujemcovia o OBU zariadenia sa musia zaregistrovať u nemeckého prevádzkovateľa systému, spoločnosti Toll Collect GmbH, a následne musia registrovať aj svoje vozidlá. Toll Collect preveruje aj ich finančnú spoľahlivosť. Dopravcovia budú musieť zložiť zábezpeku, ktorá bude garanciou ich schopnosti zaplatiť za použitie diaľnice.
Dopravcovia, ktorí si nechcú do vozidla uvedené zariadenie montovať, majú k dispozícii ďalšie 2 alternatívy výberu mýtneho. Tie spočívajú v rezervácii jazdy cez internet alebo v registrácii prostredníctvom terminálov umiestnených na čerpacích staniciach, v autoservisoch a hraničných oblastiach. V oboch prípadoch musí dopravca vložiť do zariadení všetky údaje o vozidle, začiatku jazdy a celkovej plánovanej trase. Po celom Nemecku je rozmiestnených asi 3 500 terminálov mýtneho.
Väčšina slovenských dopravcov, ako podotkla Vinceová, preferuje inštaláciu OBU zariadení, nakoľko iné formy úhrady by ich zbytočne časovo zdržiavali. V súčasnosti má OBU jednotky na Slovensku asi 1 000 vozidiel. Dopyt je podľa Vinceovej omnoho vyšší, avšak Toll Collect je ho schopná uspokojiť až v horizonte jedného mesiaca.
Kontrolu mýtneho bude vykonávať asi 300 automatických kontrolných mostov s infračervenými vysielačmi a 300 mobilných tímov Spolkového úradu pre nákladnú dopravu BAG. V prípade odchytenie vozidla, ktoré jazdí načierno, môže dôjsť k jeho odstaveniu, až kým nebude zložená zábezpeka. Dopravcovia môžu dostať aj pokutu do 20 000 EUR.
Otázka elektronického mýtneho bude čoskoro aktuálna aj na Slovensku. Ministerstvo dopravy ním plánuje od 1. januára 2006 nahradiť diaľničné nálepky, a to pre vozidlá nad 3,5 tony. Tender na dodávateľa elektronického spoplatnenia diaľnic bude vypísaný v budúcom roku. Záujem prihlásiť sa do neho už prejavila rakúska firma Kapsch so svojím mikrovlnným systémom.