Dôkazom súčasného smerovania automobilového priemyslu bola aj tohtoročná voľba auta roka, v ktorej jednoznačne zvíťazila hybridná Toyota Prius.
Kozmická loď
Toyota má veľké skúsenosti s vývojom a konštrukciou hybridného pohonu, pretože už od roku 1997 vyrába hybridný model Prius. K pôvodnej štvordverovej verzii na záver minulého roka pribudla nová päťdverová karoséria s priestranným interiérom a vylepšeným hybridným pohonom. Dynamický profil karosérie a vábivé krivky dokazujú, že ekologické auto môže vyzerať celkom pekne. Zaujímavé sú zadné svetlá so zrkadlovými plochami a diódami zabudovanými v útrobách svetla. Atypicky tvarovaná strecha s priehlbinou v strede a špeciálny zadný nárazník prispievajú k vynikajúcej aerodynamike a úžasne nízkemu aerodynamickému hluku. Aj pri skúške maximálnej rýchlosti sa karoséria predierala vzduchom hladko ako šíp. Vonkajšími rozmermi patrí Prius medzi kompaktnú a strednú triedu a tomu zodpovedá aj komfort pasažierov. V priestore na nohy vpredu i vzadu sa Prius vyrovná veľkým limuzínam. Horšie je to s priestorom v oblasti hlavy na zadných sedadlách. Na stavbu prístrojovej dosky a niektorých častí interiéru sú použité na dotyk i pohľad neprívetivé ale prísne ekologické plasty. Veľmi dobre hodnotíme tvar sedadiel, príjemnú poťahovú látku i množstvo odkladacích priestorov a ľahké nastupovanie. Pohyb v meste nám výrazne uľahčil inteligentný kľúč, ktorý stačí mať vo vrecku alebo v kabelke. Odomykanie, zamykanie a štartovanie potom zvládnete bez použitia kľúča. Až čas ukázal praktické výhody netradičnej prístrojovej dosky s veľkým dotykovým LCD monitorom. Väčšina ovládacích prvkov našla svoje miesto na volante, z ktorého sme ovládali klimatizáciu, autorádio, palubný počítač, uzavretý obeh vzduchu alebo telefón.
Hybrid synergy drive
Poháňacie ústrojenstvo pozostávajúce z dvoch motorov (elektromotor a spaľovací motor), batérie a automatickej prevodovky dáva vodičovi úplne nový pocit z riadenia auta. Pri rozbehu z pokoja nepočuť chod motora, pretože benzínový motor sa k elektromotoru pripojí do činnosti až po chvíli. Riadiaca elektronika neustále monitoruje jazdu a rozhoduje, či sú v zábere obidva motory alebo sa elektromotor zmení na generátor a dobíja batérie. V princípe sa elektromotor zapája do činnosti v situáciách, kedy by rapídne stúpla spotreba benzínového motora. Pre nás bolo dôležité, že prepínanie medzi motormi vodič nepociťuje a zmena prevodu prebieha plynulo. Stačí pridávať plyn a brzdiť. Proces brzdenia využíva elektromotor na dobíjanie batérií. Pri maximálnom výkone oboch agregátov zrýchľuje Prius z 0 na 100 km/h za 10,9 s. Priemerná dynamika Priusu zodpovedá luxusnému automobilu do mesta. Na diaľnici i mimo mesta nás zaskočil zavýjajúci benzínový motor vo vysokých otáčkach. Motor tak rušil dobrý dojem z nízkeho aerodynamického hluku. Výhoda nízkej spotreby paliva sa prejavila iba pri pokojnej jazde a v uliciach mesta. K sľubovanej spotrebe 4,3 l/100 km sme sa nepriblížili a náš najlepší priemer bol 5,8 l/100km. Na komfortnom podvozku nás zaujali systémy ABS i ESP, ktoré zasahovali bez rušivého klopania v brzdovom pedáli. Trakčná kontrola v spojení s elektromotorom pracuje dokonale hlavne v stúpaní na zasneženej ceste. S elektronickou kotrolou sa však ťažko predbieha na snehu lebo výkon motorov je extrémne znižovaný.
Drahé technológie
Toyota Prius 1,5 Hybrid je stelesnením blízkej budúcnosti automobilového priemyslu. Špeciálny pohon a elektronický raj má však svoju vysokú cenu 1 049 000 Sk (skúšaná verzia 1 209 000 Sk). Na kúpu Priusu zrejme nestačí iba ekologické povedomie, ale hlavne nadšenie pre nové veci a túžba vyniknúť. Napokon na Priuse jazdí aj spevák Sting. Toyotu Prius odporúčame manažmentu recyklačného fondu, elektrární, či firiem zaoberajúcich sa recykláciou odpadov ako vhodnú reprezentačnú limuzínu.
Toyota Prius má mnoho spoločného s motorovým klzákom, lebo energiu dosiahnutú pomocou spaľovacieho motora využívajú na ekologicky čistý tichý pohyb. Lietadlo plachtí vo vetre a Prius poháňa tichý elektromotor. Bez pomoci spaľovacieho motora vydržia batérie iba na 2 km.
Testovaný Prius mal zabudovaný systém „Bluetooth“ a ovládanie hlavných funkcií auta hlasom. Na hlasový povel vodiča auto vykoná potrebnú zmenu na klimatizácii , prípadne autorádiu. Systém má vlastnú pamäť na telefóne čísla prehľadný plánovací kalendár a navigačný systém. Najčastejšie sme sledovali schematickú ukážku práce systému Hybrid synergy drive. Šípky počas jazdy znázorňujú energetický tok a momentálnu úlohu motora. Sledovaním displeja sme dokázali jazdiť efektívnejšie a s nižšou spotrebou ale pohľad na monitor odvádza vodičovu pozornosť.
Nové technológie nezatienili úžitkové poslanie auta. Prius má plytký ale dobre využiteľný batožinový priestor (šírka 100 cm, dĺžka 90 cm) s ďalším odkladacím priestorom pod dnom. Po sklopení zadných sedadiel vznikne rovná plocha.
S miestom na nohy sme boli mimoriadne spokojní. Trochu nás sklamala šírka interiéru ale pokiaľ sedia vzadu iba dve osoby cítia sa pohodlnejšie ako v ktoromkoľvek aute strednej triedy.
Dva motory pod jednou kapotou, takýto pohľad sa nám naskytne naozaj zriedkavo. Hybridný systém a spolupráca benzínového motora s elektromotorom predznamenávajú blízku budúcnosť automobilov. Toyota v hybridnom systéme pohonu zatiaľ hrá prvé husle ale konkurencia sa spamätáva a pripravuje frontálny útok. Napokon zdroje ropy vysychajú a nič iné im neostáva. Každý nedovolený pohyb a pošmyknutie Priusu stráži elektronika.
Stabilizačný a protipreklzový systém reaguje okamžite ale prehnane citlivo. Bezpečnosť je v tomto prípade povýšená nad radosť z jazdy po šmykľavom povrchu. Akcia protipreklzového systému nám vadila pri predbiehaní na horských prechodoch kde sme kvôli systému nemohli poriadne zrýchľovať. Na druhej strane pohýnanie sa v hlbokom snehu so zapnutým systémom je excelentné. Na miesto spaľovacieho motora sa na snehu pohýnate s elektromotorom a ten dokáže zabrať mimoriadne jemne.