Tajný agent
V rade stojacich automobilov rovnakého typu "nadupaná" verzia Audi A3 doslova zanikla, našťastie sme mali v ruke diaľkové ovládanie, ku ktorému sa prihlásila práve ona. Jedine disky z ľahkých zliatin a pneumatiky rozmeru 225/45 R17 naznačujú potenciál nenápadného auta v čiernej metalíze. Po usadení do nenápadného interiéru a chladnej kože sedadla sa však stačí pozrieť na hustú stupnicu tachometra s maximom 280 km/h a všetko je jasné. Tvarovaný kožený volant a jemne anatomické predné sedadlá sú napokon jediným prvkom zvýrazňujúcim športové poslanie Audi A3 3,2 DSG Quattro. Chrapľavý zvuk čerstvo naštartovaného šesťvalca je jedna z vecí, ktoré sme s napätím očakávali. Po prvom nesmelom pridaní plynu a dotyku s chladným koženým sedadlom nám na chrbte naskočili zimomriavky, takže sme okamžite siahli po vykurovaní sedadiel. Automatickú dvojzónovú klimatizáciu a všetky ovládacie prvky odporúčame nastaviť vopred a potom sa plne sústrediť na jazdu s nesmierne rýchlym autom.
Kombinácia čiernej a červenej nemusí každému vyhovovať, nám sa dokonca páčilo aj čierne čalúnenie strechy. Kvalita použitých materiálov a vypracovanie interiéru zodpovedá vysokej úrovni značky a to isté platí o vzornom usporiadaní prístrojov. Jediným negatívom je ťažšie nasadanie do nízko položeného sedadla a kožený poťah, na ktorom sme sa v zákrutách šmýkali, kým auto pevne držalo stopu. Vzhľadom na ponúkanú motorizáciu by sme čakali viac vonkajších a najmä vnútorných odlišností.
1, 2, 3.... 6
Podľa doterajších skúsenosti so šesťstupňovou prevodovkou DSG (systém s dvoma hriadeľmi a dvoma spojkami) si myslíme, že automat je v tomto prípade lepšia a zábavnejšia voľba ako ponúkaná manuálna prevodovka. DSG na rozdiel od prevodoviek typu Tiptronic radí oveľa rýchlejšie, lepšie zrýchľuje z 0 na 100 km/h (6,4 s) a, paradoxne, má nižšiu priemernú spotrebu ako pri manuálnej prevodovke. Systém radenia na volante spôsobuje potešenie a skôr ako prenesiete pohľad z otáčkomera späť na cestu už je preradené. Napokon na prvých troch stupňoch a pri plnom zrýchlení sme občas nestíhali radiť. Do automatického módu môže vodič vstúpiť zaradením potrebného prevodu bez ďalšieho prepínania. Stačí zaradiť tlačidlom na volante.
Systém pohonu všetkých kolies Quattro oslavuje 25 rokov existencie a za ten čas dospel do dokonalého prenášania výkonu na cestu. Na suchom povrchu cesty je podvozok až prehnane ideálny a trochu nudný. Žiadne preklzávanie kolies, žiadne pískanie pneumatík, skrátka ohromujúca dynamika bez korenia. Dokonalosť, ktorá občas prekáža. Perfektné zrýchlenie na snehu vyvoláva dojem, že pneumatiky Audi majú oveľa lepšiu priľnavosť k snehu ako iné značky. Brzdia však rovnako ako na aute s pohonom jednej nápravy a toho si musí byť vodič vedomý. Pocity z jazdy sú také opojné, že by ste najradšej prestali, až keď vám vyschne nádrž, čo sa nám pri priemernej spotrebe 12,6 l stávalo raz za 430 km. Pri jazde podľa predpisov sme mimo mesta dosiahli spotrebu 8,4 l, pri väčšej rýchlosti 16,8 l/100 km.
Audi A3 3,2 DSG Quattro ponúka dobrý kompromis medzi zábavou a komfortom na dlhé cesty. Priaznivcom automobilových súťaží rely bude prekážať vyššia hmotnosť auta a mierne nedotáčavá charakteristika podvozka. Výnimočnosť modelu je okrem jazdných vlastností podchytená v základnej cene 1 560 000 korún. Počas celého testu nás v mysli prenasledovalo prirovnanie vlk v barančom rúchu. Právom.
Auto s ľahko dosiahnuteľnou maximálnou rýchlosťou 250 km/h patrí do rúk skúseného vodiča, ktorý dynamiku nezneužíva na ohrozenie iných účastníkov premávky. Po patričnom školení na voľnej ploche sa možno s Audi A3 Quattro pošmýkať na zasneženej ceste.
V druhý deň testu napadol sneh a my sme sa konečne dočkali vytúženého "powerslide" (jazda šmykom pod plynom). Na šantenie je dobrá voľná zasnežená plocha, kde sa najlepšie učí narábať s výkonom a hmotou vozidla (1530 kg).