Do roku 2020 sa ich má vybudovať 2 800 za 3,5 miliardy EUR, čo je v prepočte vyše 132 miliárd SKK. Na jedno vozidlo na vodíkový pohon, ktorých má byť v cieľovom roku na európskych cestách 6,1 milióna, bude treba investovať po 467 EUR.
Tento záver obsahuje analýza hospodárnosti siete čerpadiel staníc s tekutým vodíkom, ktorú dal vypracovať výrobca priemyselných plynov koncern Linde AG.
Ako uviedla nemecká agentúra DPA, tieto informácie dnes zverejnili na Medzinárodnom dni vodíka, ktorý sa koná v Berlíne za účasti nemeckého spolkového ministra hospodárstva Wolfganga Clementa.
V súčasnosti sa na cestách testuje okolo 500 vozidiel na vodíkový pohon. Informoval o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Súčasne ich vyvíjajú viaceré automobilky, vrátane BMW, DaimlerChryslera, Forda, Opla a Volkswagenu. Hoci technické riešenie pohonu je rozdielne, v zásade je však postavené na zlučovaní vodíka a kyslíka v spaľovacích komorách, pri ktorom vzniká okrem potrebnej energie ako odpad čistá voda.
V USA plánuje General Motors už do konca tohto desaťročia predať milión vozidiel s vodíkovým pohonom. Najviac by ich malo byť v Kalifornii, kde by sieť čerpadiel pre automobily mala byť dobudovaná v roku 2008.
Automobilky Toyota, GM, Ford a DaimlerChrysler chcú vyrábať aj automobily s hybridným pohonom. V prípade potreby sa budú môcť prepnúť na klasický benzín alebo naftu. Toto riešenie sa však považuje za prechodné. Bude výhodné dovtedy, kým sa akčný rádius vozidiel s vodíkovým pohonom podstatne nezvýši - v súčasnosti je okolo 450 kilometrov. Starosti majiteľov vozidiel s týmto perspektívnym pohonom, kde natankovať, sa skončia vtedy, ak na každých 50 kilometrov cestnej siete bude jedna čerpacia stanica s vodíkom.
(1 EUR = 37,879 SKK)