Bratislava 15. marca (TASR) - Naposledy bolo dejiskom motocyklovej olympiády v roku 1991, predtým ešte v rokoch 1977 a 1982 a zakaždým bola jej centrom Považská Bystrica. V tomto roku sa tomuto mestu motocyklov dostalo tejto cti, teda už po štvrtý raz a stane sa tak v rámci jubilejného 80. ročníka a špičkoví súťažní jazdci tam budú bojovať o vavríny najlepších v dňoch 13.-18. septembra a organizačné zabezpečenie celého podujatia bude ležať na združení POBYS, ktoré má už s podobnými akciami dlhoročné skúsenosti.
"Viete, Považská Bystrica máte pravdu, 1977, 1982, 1991 to boli tri šesťdenné medzinárodné motocyklové súťaže, ktoré sa zapísali do histórie enduro športu, ako veľmi kvalitne pripravené súťaže. Chceme opäť enduro vrátiť tam, kde ono patrí, t.j. klasickými traťami v okolí Považskej Bystrice, v okolí Javorníkov a Strážovskej hornatiny pripravujeme kvalitné, náročné, ale zjazdné trate pre jazdcov," odpovedal riaditeľ pretekov Peter Smižík na otázku, akú šesťdňovú pripravia, pričom na margo tratí povedal, že ich dĺžka by mala byť 1396 km a charakter tratí by mal okrem piesku pozostávať zo všetkých druhov, to znamená, že tam budú kamene, tráva, konáre a pod. Menší škrt cez rozpočet však robí organizátorom zatiaľ počasie a najmä sneh, ktorého na Strednom Slovensku a teda aj v okolí Považskej Bystrice, napadlo neúrekom. "No, táto oneskorená zima nás pribrzďuje v tom, že nemôžeme čistiť trate, ktoré máme síce vyhľadané, vieme kadiaľ kilometráž pôjde, vieme, ktoré výjazdy použijeme, ale metrový, meterdvadsať sneh bráni tomu, aby sme dnes vedeli urobiť výrub, alebo prieseky tratí, kadiaľ motocykle pôjdu. Takže táto dlhá zima nás do určitej miery zdržuje."
Slovensko ako organizátor využije domáce prostredie a na šesťdňovej postaví dva tímy v dvoch najvyšších súťažiach. "Samozrejme chceme obsadiť najvyššiu súťaž, to sú seniorské Trophy tímy, tam by sme chceli dať ozaj tých najlepších jazdcov, ktorí majú dostatok skúseností aj jazdeckého umenia," povedal prvý viceprezident SMF pre enduro a rely Peter Lazar a pokračoval: "S tým, že chceme využiť toto domáce prostredie a dať príležitosť aj mladým jazdcom, takže budeme obsadzovať aj juniorský Trophy tím, kde by mladí jazdci mohli získať prvé medzinárodné skúsenosti na tak ťažkom a významnom podujatí, ako je šesťdňová."
V histórii Slovenskej motocyklovej federácie by sa tak v Považskej Bystrici na štarť šesťdňovej postavili obidva tímy po španielskej Granade v roku 2000, len druhýkrát. V širšej nominácii pre seniorský Trophy tím sú Jaroslav Katriňák, Ivan Jakeš, Radek Matoška, Ján Hrehor, Zlato Novosád, Tomáš Bučenec, Štefan Svitko, Juraj Dózsa a Róbert Kapajčík, pričom poslední traja spĺňajú vekovú podmienku aj pre juniorský TT. Predseda organizačného výboru Peter Turányi naznačil, že v príprave ich čaká neľahká úloha, v ktorej sa bude treba vysporiadať s jednotlivými samosprávami ohľadne tratí. Situáciu im komplikuje aj výstavba diaľnice, ktorá sa dotýka aj známeho sverepeckého Kroscentra, v ktorom by sa mal uskutočniť záverečný motokros. Hoci o rozpočte príliš nechcel hovoriť, naznačil, že by mal byť vo výške 20 miliónov Sk. "Je to chúlostivá otázka, najmä, keď peňazí nie je veľa," uviedol P. Turányi na otázku, kde získať potrebné financie a dodal: "Rozpočet šesťdňovej je potrebné vykryť z troch zdrojov, jeden zdroj je štartovné, ktoré platia národné tímy, druhým zdrojom sú reklamní partneri podujatia, ktorí na tomto podujatí participujú, že ich ako organizátori odprezentujeme v rámci podujatia na vysokej úrovni a tretím zdrojom sú rôzne príspevky a dotácie z mesta Považská Bystrica, ako aj ministerstva školstva."
/k dispozícii sú zvukové záznamy/ go pb mf