Lexus RX je v súčasnosti najväčším SUV modelom japonskej automobilky ponúkaným v Európe. Nová generácia prešla zásadnou dizajnovou zmenou a zo šedej myšky sa stala doslova brutálna šelma, ktorú nie je možné na ceste prehliadnuť, nech je v akejkoľvek farbe.
Vzhľad automobilu je natoľko výrazný, že neulahodí každému. My ho hodnotíme maximálne pozitívne a modelu RX to zabezpečí jedinečnosť na dlhé roky. Chceme veriť, že ani tesne pred generačnou výmenou nebude vyzerať nový Lexus RX ako gýč.
Raz vidieť je lepšie ako stokrát čítať
V porovnaní s predchádzajúcou generáciou Lexus RX narástol o 12 cm do dĺžky a disponuje rázvorom náprav dlhším o 5 cm. Na prvý pohľad je nový model RX konkurentom pre BMW X6, no rázvor náprav je na úrovni menšieho BMW X4. Iný pohľad na vozidlo vznikne porovnaním celkovej dĺžky, kedy sa Lexus RX nemeckému BMW X6 takmer celkom vyrovná.
Dizajnové zmeny voči predchádzajúcej generácii sú doslova revolučné a v podstate neostal kameň na kameni. Lexus rozvíja vlastný dizajnový jazyk do extrému a tvary, v minulosti vyhradené pre vesmírne lode, dostali kolesá s pneumatikami.
Neexistuje žiadne SUV, ktoré by mohlo zatieniť jedinečnosť Lexusu RX. O kráse nebudeme hovoriť ani tentoraz. Nie každému sa totiž páčia maľby Pabla Picassa, či Andyho Warhola...
Interiér ako kokpit lietadla
Rovnako ako zovňajšok, tak aj interiér nie je určený každému, kto má záujem o veľké luxusné SUV. Ak je BMW orientované viac športovo a stroho, Mercedes viac luxusne, tak Lexus RX 450h F-Sport je pre milovníkov techniky a moderných zobrazovacích prvkov, kombinovaných do dizajnu evokujúceho kokpit malého lietadla.
Digitálny prístrojový panel dopĺňa centrálna obrazovka s uhlopriečkou 12-palcov, zobrazovanie ktorej je možné vertikálne rozdeliť a mať tak k dispozícii informácie napr. o médiách a zároveň o ventilácii - v jednom pohľade.
Ovládanie prebieha pomocou inteligentného ovládača na stredovom tuneli, ktorý nahrádza navigačnú páčku a elektronika mení počet jeho polôh podľa ovládacích prvkov na obrazovke. Systém ovládania je myslený dobre, prechod medzi jednotlivými polohami ovládača je však prehnane jemný a vyžaduje si sústredenie vodiča (alebo dlhodobý zvyk). Následkom toho ovládanie preskakuje po prvkoch na obrazovke a výber toho požadovaného je náročnejšie.

Verzia F-Sport disponuje perfektnými sedadlami s výrazným bočným vedením a veľmi podareným volantom, ktorý má vhodne zvolený priemer. Vizualizácia centrálneho digitálneho panela je špičková a jej farebné ladenie je prispôsobované výberom jazdného režimu.
Automobil nedisponuje mimoriadne veľkými sklenenými plochami, no napriek tomu je z vozidla veľmi dobrý výhľad smerom dopredu i do strán. Vodič si však musí dať pozor na relatívne dlhý predný previs, aby pekný „nos“ nenechal v susedovom aute. Vo výhľade dozadu pomáhajú kamery vytvárajúce 360° pohľad okolo vozidla z vtáčej perspektívy. Vodič si môže zvoliť režim zobrazovania, ktorý mu vyhovuje. Veľký displej vhodne dopĺňa horší výhľad v zrkadlách smerom dozadu.
Aj sedenie v druhom rade je pohodlné a zodpovedajúce triede vozidla. Typickým obmedzením SUV s karosériou podobajúcou sa kupé je obmedzenie priestoru na hlavu. Týka sa to však len pasažierov od cca 190 cm a vyšších.
Priestoru na nohy je dostatok. Nešťastná môže byť len kombinácia dvoch veľmi vysokých pasažierov sediacich za sebou. Napriek tvarovaniu zadnej časti predných sedadiel môže ich vrchná polovica mierne obmedziť priestor na kolená.
Pozitívne oceňujeme možnosť upraviť sklon operadiel zadných sedadiel. Lexus RX disponuje tlačidlami po bokoch sedákov, ktorými je možné prispôsobovať sklon operadla alebo prikázať jeho sklopenie takmer do jednej roviny s dnom kufra.
Batožinový priestor s objemom 539 litrov v štandardnom usporiadaní sedadiel pôsobí na pohľad menší. Dôvodom je veľmi vysoko položená hrana a zároveň i dno kufra. Celkový objem je skôr o šírke kufra. S bežnou batožinou problém nebude, vyššie predmety či krabice obmedzí nie len vysoko položené dno, ale aj výrazne sa zvažujúca strecha. Povedzme si však rovno, že model RX nie je kombi a nik neočakáva, že si jeho majiteľ bude do kufra nakladať práčku.
Pod podlahou kufra sa môže nachádzať rezervné dojazdové koleso alebo sada na opravu defektu.

Pozitívne hodnotíme krytie dna kufra gumenou rohožou so zdvihnutými okrajmi. Myslíme si, že by vo výbave nemala chýbať. Dizajnéri pripravili aj vkusné hliníkové lišty slúžiace na predelenie dna na menšie časti. Nápad dobrý, riešenie pekné, ale... lišty nedržia spoľahlivo v gumenej podložke.
Novinkou Lexusu RX je otváranie batožinové priestoru. U konkurencie sa môžu piate dvere otvoriť po mávnutí nohou pod zadným nárazníkom. Lexus si myslí, že by sme mali ostať nohami pevne na zemi a preto stačí priblížiť napríklad. lakeť k znaku Lexus a dvere sa začnú otvárať. Podmienkou je samozrejme „kľúč“ vo vrecku (a aj ten stojí za povšimnutie).

Kandiduje na titul najtichšieho SUV
Predstavitelia Lexusu vyzdvihujú najmä zvukový komfort, čo je v prípade hybridného modelu neodškriepiteľné.
Lexus spravil toľko úprav v prospech nižšieho hluku v kabíne, že ich vymenovanie zaberá v tlačovej správe takmer celú stranu. My spomenieme aspoň izoláciu v blatníkoch, pod oknami, medzi motorom a kabínou, nový materiál podbehov, zdokonalené tesnenie všetkých okien, či podlahovú pena. A výsledok?
V spojení s hybridnou pohonnou sústavou sme museli kontrolovať vlastné dýchanie. Cestou z práce nás ticho doslova ohurovalo a o zapnutí príplatkového audiosystému sme vôbec neuvažovali. Ticho doľahne na posádku najmä počas plachtenia na elektrickú energiu a na kvalitnej vozovke vám z ticha aj zaľahne v ušiach. Na ticho majú v Lexuse asi patent.
Verzia F-Sport v štandardnej výbave obsahuje aj generátor zvuku pre umocnenie atmosféry po naštartovaní benzínového šesťvalca. Nenašli sme si dostatok času aby sme hľadali, kde sa generovanie zvuku dá vypnúť, no subjektívne si myslíme, že ani verzii F-Sport podobná „umelina“ nesvedčí a je v rozpore so snahou a supertichý interiér. Na obhajobu však musíme priznať, že typ generovaného podporného zvuku je akceptovateľný a bez pazvukov, či vibrácií.

Hybrid nie je na stlačenie plynu tak citlivý ako v minulosti
Tak ako sa danú triedu sluší a patrí, tak aj v prípade Lexusu RX450h F-Sport pracuje pod prednou kapotou šesťvalcový motor. Lexus nešiel po vzore iných automobiliek, ktoré dohnalo downsizing do mierne obludných rozmerov.
Prepracovaný benzínový motor 3,5 l V6 s priamym vstrekovaním paliva vyprodukuje výkon 193 kW (263 k) a krútiaci moment 335 Nm. Výkon spaľovacieho agregátu môžu podporiť dva elektromotory. Do spoločnej prevodovky typu e-CVT krútiacim momentom prispieva prvý elektromotor s výkonom 123 kW (167 k). Pohon AWD – 4x4 zabezpečuje zadný elektromotor s výkonom 50 kW (68k), ktorý je riadi elektronika nezávisle na stave primárnych motorov.
Celkový systémový výkon sa vyšplhal na 230 kW (313 k) a umožňuje vozidlu zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 7,7 sekundy. Šprint nie je práve silnou stránkou hybridného modelu RX a o niečo slabšie parametre v porovnaní s konkurenciou nemôžeme zdôvodniť ani o málo vyššou pohotovostnou hmotnosťou. Obmedzením je v tomto prípade hybridná technika a typ použitej prevodovky.
Lexus RX450h F-Sport môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Keďže Lexus neponúka naftové pohonné jednotky, hybridná technika má zastúpiť rolu úspornejšej alternatívy. V skutočnosti má však hybrid viacero výhod. Pri rešpektovaní hybridných pravidiel, troche trpezlivosti a využívaní potenciálu elektromotorov, sa môže spotreba v meste pohybovať aj okolo 7,5 litra benzínu na 100 km jazdy.
Nie je to vyslovene úsporná hodnota, no v danej kategórii je to častokrát menej, ako spotrebujú naftové šesťvalce s objemom tri litre – bežné v tejto kategórii. Navyše, vodičovi vozidla s naftovým motorom sa o takom tichu v aute môže len snívať.
Elektronika hybridu je v tomto prípade nastavená oveľa dôslednejšie, ako v nedávno testovanej Toyota RAV4 Hybrid a dovoľuje jazdiť na elektrickú energiu rýchlejšie a s výraznejším stlačením akcelerátora. Batéria má dostatočnú kapacitu na to, aby umožňovala vozidlu preplachtiť aj niekoľko kilometrov.
Hybrid nie je ani v prípade verzie F-Sport výkonnejší ako štandardné verzie. Potenciál však dobieha adaptívnym odpružením a systémom aktívneho stabilizátora, ktorý redukuje náklony vozidla v zákrutách. Hybridná verzia má sama o sebe dosť nízko položené ťažisko a pri prejazde zákrutami máte pocit, že sa vozidlo pohybuje po koľajnici.
Aj pri vyšších diaľničných rýchlostiach je vozidlo prekvapivo pokojné. Miernu nedotáčavosť v ostrých zákrutách je možné kompenzovať zapnutím režimu Sport, kedy elektronika využíva zadný elektromotor takmer nepretržite.

Náš názor
Myslíme si, že na pomery chudobného Slovenska je u nás pretlak veľkých SUV nemeckých automobiliek. Lexus RX možno nedisponuje obrovským výkonovým potenciálom, no z radu vystupuje dizajnom a charizmou, ktorá ho sprevádza.
Pozitívne hodnotíme extrémny pokoj samotnej jazdy, len minimálnu hladinu hluku v interiéri a v prípade záujmu vodiča aj príjemnú slušnú spotrebu hybridnej verzie v čisto mestskej prevádzke.
Technické informácie
Značka a model | Lexus RX |
Verzia | 450h AWD F-Sport |
Cena modelu od/Cena testovanej verzie od (eur) | 50 950 / 86 750 |
Spaľovací motor | benzínový V6 s objemom 3 456 cm3 |
Spaľovací motor - výkon | 193 kW (263 k) |
Elektromotor 1 | 123 kW (167 k) |
Elektromotor 2 (len AWD E-FOUR) | 50 kW (68 k) |
Systémový výkon | 230 kW (313 k) |
Krút. moment - (Nm) / pri otáčkach (ot./min) | 335 Nm/4600 ot./min. (len spaľovací motor) |
Typ prevodovky/počet stupňov | e-CVT |
Zrýchlenie z 0-100 km/h - výrobca (s) | 7,7 |
Priemerná spotreba mesto - výrobca/test (l/100km) | 5,5/8,7 |
Objem palivovej nádrže (l) | 65 |
Pohotovostná hmotnosť/úžitková (kg) | 2100 - 2155 / 560 - 615 |
Objem batožinového priestoru po kryt/po sklopení sedadiel, po strechu(l) | 539/1612 |
Rázvor náprav; dĺžka, šírka; výška (mm) | 2790; 4 890;1 895;1 685 |