Ak žijete v štáte, kde si občania nedôverujú, kde vládne korupcia a kde sú porušované ľudské práva, máte väčšiu šancu, že zomriete pri autonehode, ukazuje nová štúdia.
Štúdiu publikoval James O'Malley na portáli CityMetric. V nej opisoval neorganizované cesty v Bukurešti (ktoré môžeme z vlastných skúseností potvrdiť) a snažil sa nájsť príčiny jazdeckého štýlu rumunských šoférov.
Podľa neho je pre spoločenský rozvoj potrebný silný štát, ktorý nie je založený na vykorisťovaní väčšiny menšinou a v ktorom zákony obmedzujú svojvôľu panovníka a zneužívanie verejnej moci - právny štát.
O'Malley svoje tvrdenia podporuje zaujímavým grafom. V ňom porovnáva štatistiku úmrtí pri dopravných nehodách na 100 000 ľudí podľa WHO za rok 2013 (Na Slovensku 9,5; v Rumunsku 11, vo Veľkej Británii 3) s indexom právneho štátu podľa World Justice Project.

Graf ukazuje, že existuje istá súvislosť medzi silou práva v krajine a počtom úmrtí na cestách (hodnota Pearsonovho koeficientu korelácie je -0,68) - v právnom štáte tak máte menšiu šancu, že zomriete pri dopravnej nehode.
World Justice Project meria osem charakteristík právneho štátu, od nízkej korupcie cez fungujúce súdnictvo a dodržiavanie ľudských práv až po otvorenú vládu. Na špičke je Dánsko a Nórsko s ratingom 0,87; najhoršia je Venezuela so skóre 0,32. (Slovensko v hodnotení nie je.)
Druhý graf porovnáva počet úmrtí pri dopravných nehodách na 100 000 obyvateľov so štatistikou OECD o tom, ako si ľudia v krajine vzájomne dôverujú - opäť, čím väčšia dôvera, tým menej nehôd (Pearsonov koeficient -0,81).

Pôvodný článok hovorí, ako pekne na týchto štatistikách vidno, ako sa národné zmýšľanie premieta aj do stavu dopravy - ak vodiči nemajú úctu k pravidlám a nerešpektujú jeden druhého, odrazí sa to aj na nehodovosti. Organizované cesty sú prejavom dobre oragnizovaného štátu.