Čoskoro možno pribudne nová možnosť, ako budeme osvetľovať cesty. José Carlos Rubio z Univerzity San Nicolás de Hidalgo v mexickom meste Morelia (pre zaujímavosť - ide o najstaršiu vysokú školu na americkom svetadiele, bola založená v roku 1540) si totiž nechal patentovať technológiu výroby svietiaceho cementu, informuje Agencia ID.
José Rubio vysvetľuje, že za normálnych okolností sa cement rozpúšťa vo vode podobne, ako šumivá tabletka. "V tom momente vzniká gél, podobný tomu, ktorý si dávame do vlasov, avšak oveľa silnejší" dodáva. Zároveň však v zmesi vznikajú kryštáliky, ktoré v tvrdom cemente nie sú žiaduce.
Rubio preto vynašiel spôsob, akým upraviť mikroštruktúru cementu tak, aby sa v ňom nevytvárali kryštáliky a ostal celkom gélový. Ak môže byť cement len trochu priehľadný, môže aj zachytávať solárnu energiu a vo forme svetla ju vydať naspäť.

Vynález pracuje na princípe fotoluminescencie - podobne ako "fosforeskujúce" hračky a farby. Cement sa cez deň "nabije" zo slnka (stačí mu aj zamračené počasie) a svetlo dokáže vydávať až 12 hodín. Cement môže svietiť na modro alebo zeleno; intenzita sa dá regulovať.
Hračky však vydržia svietiť v tme len asi 3 roky; Rubio odhaduje, že cement si zachová svoje vlastnosti 100 rokov. Je tiež vyrobený z prírodných surovín a jediným vedľajším produktom pri jeho výrobe je vodná para.

Svietiaci cement je výrazne drahší ako ten bežný - správa uvádza, že kým jeden štvorcový meter bežného cementu stojí v Mexiku 7 dolárov, Rubiov by stál 25 dolárov. O odbyt sa nebojí - v roku 2015 sa na svete vyrobili 4 miliardy ton cementu. V súčasnosti už má záujemcov, ako napríklad prístavy v Európe.
Rubio pracoval na tomto projekte 9 rokov. Svietiaci cement je v súčasnosti v štádiu komercializácie.