Problémy s výkladom pravidiel cestnej premávky sa objavujú najmä vtedy, keď máme na križovatke viac druhov značiek, ktoré hovoria rôzne veci. V rýchlosti sa medzi nimi zorientovať môže byť komplikované.
Ako radi s humorom dodávame - pravidlo, že prednosť má najväčšie a najdrahšie osobné auto, by niekedy bolo ďaleko jednoduchšie na výklad a aplikáciu.
Poďme sa však pozrieť na to, akú silu má ktorý druh dopravného značenia. Na spodku hierarchie nájdeme všeobecné pravidlá (napríklad najvyššiu povolenú rýchlosť alebo pravidlo prednosti sprava), ktoré môžu byť upravené značkami alebo pokynmi policajta. Sila je odstupňovaná nasledovne:
Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke - Dopravné značky a dopravné zariadenia - § 60:
(1) V cestnej premávke sa používajú
a) zvislé dopravné značky,
b) vodorovné dopravné značky,
c) dopravné zariadenia.
(2) Úprava cestnej premávky vykonaná dopravnými značkami a dopravnými zariadeniami je nadradená všeobecnej úprave cestnej premávky.
(3) Ak je nesúlad medzi zvislými dopravnými značkami a vodorovnými dopravnými značkami, zvislé dopravné značky sú nadradené vodorovným dopravným značkám.
(4) Pri riadení cestnej premávky dopravným zariadením sú svetelné signály nadradené dopravným značkám a ostatným dopravným zariadeniam.
(5) Pokyny policajta a pokyny inej oprávnenej osoby sú nadradené pokynom vyplývajúcim z dopravných značiek a dopravných zariadení.
Keď si zákon preložíme do ľudskej reči, prídeme na to, že sú zoradené od najsilnejšej po najslabšiu takto:
- Pokyn policajta,
- Semafor,
- Zvislá (stojaca) dopravná značka,
- Vodorovná (nakreslená na ceste) dopravná značka,
- Všeobecné pravidlá.

To znamená, že v prvom rade musíme poslúchať policajta a semafory; na zvyšné dopravné značenie sa pozeráme až vtedy, keď policajt ani semafory križovatku neriadia.
Treba tiež dodať, že na ceste môžeme robiť len to, čo nám pravidlá cestnej premávky dovoľujú, nie to, čo nám nezakazujú. (Tohto rozlišovania sa drží aj zákon o cestnej premávke. V skutočnosti ide o princíp typický pre celé verejné právo.)
Čitateľ Ondrej sa pýta:
Dobrý deň. Na Rožnavskej ulici v BA, smer Avion, je táto dopravná značka. (pozri obrázok vyššie)
Dennodenne sa tam, ako aj všetci moji kolegovia, otáčam. Dnes ma však zastavili policajti a dali mi pokutu s tým, že vraj na križovatke je zákaz otáčania a otočiť sa je možné len v prípade, že semafory sú vypnuté.
Vlastním osobný automobil do 3,5 tony.
Značenie je tam celkom mätúce, tak by som Vás chcel požiadať o odpoveď. Ďakujem pekne!
Opýtajte sa aj vy. Píšte na auto@smeonline.sk alebo skúste poradňu.
Križovatka, ktorú nám čitateľ odfotil, je Rožňavská - Slovniská/Turbínova; čitateľ ide na aute v smere po Rožňavskej von z mesta a chce sa otočiť do protismeru.
Zaujímavé je, že značenie na križovatke v Google Street View z júla 2014 je iné, než aké je na fotografiách čitateľa zo začiatku tohto roka. (Priemerný vek fotiek na Google Maps / Google Street View je približne tri roky.) Budeme teda vychádzať z fotografií, ktoré nám čitateľ Ondrej zaslal.
Na riešenie tejto križovatky použijeme horeuvedenú hierarchiu, avšak v obrátenom poradí.
5. Podľa § 22 odseku (4) písmena b) nie je vo všeobecnosti možné otáčať sa v križovatke. Len podľa tohto pravidla sa teda vodič v križovatke otáčať nesmie. Môže to však dovoliť dopravné značenie.
Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke - § 22 Otáčanie a cúvanie:
(4) Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať
a) na neprehľadných alebo na inak nebezpečných miestach, najmä v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti, pred neprehľadným vrcholom stúpania cesty, na ňom a za ním,
b) na križovatke s riadenou premávkou; otáčať sa smie, ak to dovoľuje dopravná značka alebo dopravné zariadenie,
4. Hoci to z fotky nie je úplne jasné, vodorovné dopravné značenie (šípky na zemi) pred križovatkou umožňujú z pruhu najviac vľavo pruhu okrem odbočenia z Rožňavskej doľava aj otočenie do protismeru. Na tejto križovatke je teda dovolené otáčať sa do protismeru.
3. Zvislá dopravná značka zakazuje otáčanie do protismeru len pre autá nad 3,5 tony. Autá do 3,5 tony sa stále môžu do protismeru otočiť.
2. Semafor je v tomto prípade trochu mätúci. Pre odbočovací pruh je vyhradené samostatné svetlo so šípkou vľavo, šípka na odbočenie však chýba. Pre porovnanie: na Bajkalskej ulici v smere od Prístavného mostu je na križovatke s Rožňavskou na semafore pre ľavý pruh zobrazená šípka ako pre odbočenie, tak aj otočenie.
Podľa vyhlášky k zákonu o cestnej premávke je možné otočiť sa do protismeru aj vtedy, ak semafor otáčanie neukazuje:
Vyhláška 9/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke - Riadenie cestnej premávky svetelnými signálmi a pokynmi (k § 62 ods. 3 zákona) - § 9 odsek (3)
e) smerový signál so zeleným svetlom (zelená šípka alebo zelené šípky rôznych smerov) znamená pre vodiča možnosť pokračovať v jazde len v smere, ktorým uvedená šípka alebo šípky ukazujú a ak smerový signál so zeleným svetlom (zelená šípka alebo zelené šípky rôznych smerov) nezobrazuje otáčanie na križovatke a také otáčanie dovoľuje dopravná značka, možnosť otočiť sa, ak dodrží ustanovenia o otáčaní (...)
Písmeno e) tretieho odseku paragrafu hovorí (relatívne) jasne - ak aj šípka na semafore neukazuje možnosť otočiť sa, ale v tej križovatke je otáčanie dovolené dopravnou značkou (aj šípka na zemi je dopravná značka), je možné sa na zelenej otočiť do protismeru.
[1. pokyny policajta v tomto prípade nepotrebujeme; máme však za to, že keby policajt riadil túto križovatku, bolo by stále možné otočiť sa do protismeru.]
V tomto prípade teda policajti pravdu nemali - v tejto križovatke je možné otočiť sa, pretože to dovoľuje vodorovné dopravné značenie. Čitateľ Ondrej sa tak môže (s osobným autom do 3,5 tony) v tejto križovatke naďalej otáčať; správcovi cesty by sme odporučili, aby otáčanie do protismeru pre jednoznačnosť doplnil aj na šípkach na semafore.