SME

O nebezpečných airbagoch počúvame už sedem rokov, riešenie je v nedohľadne

Výrobca airbagov Takata ešte stále zisťuje príčiny a počíta škody. Iné automobilové kauzy sa objavujú a zanikajú, no autá so život ohrozujúcimi airbagmi jazdia naďalej.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Spoločnosť Takata podľa najnovších správ dodala možno až 287,5 miliónov airbagov s chybnými plynovými patrónami. Tie už sú preukázateľne zodpovedné za jedenásť úmrtí a vyše sto zranení. Náklady na zvolanie áut a výmenu nebezpečných airbagov môžu dosiahnuť 21,24 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Zvolanie áut s chybnými airbagmi bude stáť viac ako 21 miliárd eur Čítajte 

Zvláštne je, ako málo sa o airbagoch Takaty hovorí. Slovenské zastúpenia dvanástich automobiliek, ktoré používajú potenciálne nefunkčné airbagy, o zvolávacích akciách verejnosť príliš neinformujú. No a čitatelia si radšej prečítajú novinky o emisnom škandáli Volkswagenu.

SkryťVypnúť reklamu

Predsa, emisie Volkswagenu sú jednoduchý príbeh o morálke, ktorý znie úplne ako námet amerického filmu: "Vysokopostavení predstavitelia veľkej korporácie urobili všetko pre to, aby bol ich produkt najatraktívnejší na trhu - i keď to znamenalo ohýbanie pravidiel. V závere sa však divák dozvedá, že podvádzať sa nevypláca." Takata, naopak, komunikuje chybné airbagy ako ľudský omyl.

O probléme s airbagmi Takata sa začalo hovoriť okolo roku 2009 - v máji a v decembri zomreli prví dvaja ľudia na následky poranení, ktoré spôsobili chybné patróny airbagov. Pri nehode sa z kovových patrón uvoľnuje veľké množstvo plynu, ktorý nafukuje samotný airbag. Patróny Takata sa však môžu celé roztrhnúť a úlomky zasiahnu tvár alebo krk pasažiera či spolujazdca.

SkryťVypnúť reklamu

Dokopy sa airbagy Takata podpísali pod jedenásť obetí, z toho posledná v januári tohto roku. (Vo viacerých prípadoch išlo o autá, ktoré už boli zvolané do servisu na výmenu airbagov.) New York Times uvádza, že kovové črepiny tiež spôsobili vyše 130 poranení - vrátane poškodenia očí či straty sluchu.

Načítavam video...

Spomalené video ukazuje kovové črepiny, ktoré vyletia pri výbuchu patrónu airbagu Takata.

Airbagy sa vymieňajú už tretí rok

V apríli 2013 spustili v USA kvôli airbagom Takata prvú veľkú zvolávaciu akciu štyri japonské automobilky - Toyota, Honda, Mazda a Nissan. Postupne sa k nim pridali ďalšie automobilky.

V USA eviduje federálny úrad pre bezpečnosť cestnej premávky prebiehajúce zvolávacie akcie na BMW, Chrysler, Dodge, Ford, koncern General Motors (Chevrolet, GMC, Pontiac, Saab a Saturn), Honda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Toyota a Volkswagen. Zoznam modelov s airbagmi Takata nám pripomenul, že často si ani neuvedomujeme, koľko spoločných dielov majú autá rôznych značiek.

SkryťVypnúť reklamu

Kompletný zoznam pre USA možno nájsť tu. Napríklad Ford v Európe autá nezvolával; z tuzemských BMW platí zvolávacia akcia len na rad 3 generácie E46. Dôvodom je to, že v mnohých autách sa používajú pre rôzne trhy - európsky a severoamerický - rôzne airbagy. Medzi kontinentmi sú totiž odlišnosti v technických predpisoch aj v metodike crash testov americkej agentúry IIHS oproti európskej EuroNCAP.

Zvolávacia akcia, ktorá trhá rekordy

Aktuálne podlieha zvolávacím akciám celosvetovo vyše 50 miliónov áut, posledné pesimistické odhady hovoria o tom, že chybných môže byť až 287,5 milióna patrón. (Treba mať pritom na pamäti, že jedno auto obsahuje viacero airbagov a viacero patrón.) Doposiaľ sa všetky správy týkali len predných airbagov vodiča a spolujazdca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už teraz ide o historicky najväčšiu zvolávaciu akciu na autá; druhou najväčšou je problém spínacích skriniek General Motors.

Samozrejme, z päťdesiatich miliónov áut, ktoré podliehajú zvolávacím akciám, sa nehody zúčastní iba relatívne malý počet. Minulý rok v júni Takata uviedla, že z airbagov podliehajúcich výmene vystrelilo asi 1,2 milióna kusov, pričom patrón sa roztrhol v 88 prípadoch.

Consumer Records uvádza, že Takata od novembra roku 2014 do mája 2015 podrobila balistickým skúškam 30 000 patrón. Z nich sa roztrhlo 265, čo je takmer 0,9 percenta. Dôležité je uvedomiť si, že 0,9 % nepredstavuje podiel prípadov, v ktorých si kľúčový bezpečnostný prvok nebude plniť svoju funkciu a nenafúkne sa; znamená to, že v 0,9 % prípadoch môže airbag napáchať viac škody ako úžitku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre porovnanie len dodáme, že podľa amerického ministerstva dopravy airbagy medzi rokmi 1987-2012 zachránili 37 000 životov. Oproti tomu môžeme jedenásť mŕtvych a 130 zranených považovať za víťazstvo väčšieho dobra.

Airbagom prekáža vlhký vzduch

Dôvod, prečo patróny vybuchujú, nie je jednoznačný. Spomínajú sa tri hlavné príčiny:

  • V patrónoch sa ako hnacia látka používal lacnejší dusičnan amónny namiesto drahšieho 5-aminotetrazolu. Dusičnan amónny nie je dostatočne stabilný a najmä v teplom a vlhkom podnebí sa ľahko vznieti.
  • Továreň spoločnosti Takata v Mexiku nedokázala zabezpečiť primeranú výrobnú kvalitu, objavovali sa problémy so zváraním aj hrdzavé súčiastky. Reuters uvádza, že z každého milióna patrón, ktoré fabrika odovzdala odberateľom v roku 2002, bolo 60 až 80 defektných. (Norma pritom povoľovala najviac 10 defektných patrón.)
  • Patrón nebol konštrukčne dobre navrhnutý a ak sa roztrhol, všetka energia bola smerovala na cestujúcich v aute. Podľa nedávno zverejnenej správy si Honda ešte v roku 2009 u Takaty objednala upravené patróny, ktoré by pri výbuchu energiu lepšie rozptyľovali.

Prečo ešte Takate dôverujeme?

Práve Honda je v centre pozornosti kauzy airbagov. Honda má 1,2-percentný podiel v spoločnosti Takata, navyše desať z jedenástich úmrtí následkom zlých airbagov boli práve v autách tejto automobilky. (Jedenásta obeť zomrela tento rok vo Forde Ranger.) Viaceré zdroje hovoria, že Honda o problémoch s airbagmi vedela dlhšie dopredu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetkým automobilkám vrátane Hondy sa však podarilo udržať výrobcu airbagov ako jediného vinníka. Automobilky si tak udržali svoju reputáciu a trpí jedine Takata - kým do minulého roku sa hodnota akcií spoločnosti pohybovala na úrovni 1500 - 2000 jenov (11,8 - 15,7 eur), v súčasnosti je to len 431 jenov (3,4 eura).

Airbagy pritom nie sú prvá zvolávacia akcia spoločnosti Takata - v roku 1995 musela v takmer 8,5 miliónoch áut vymeniť pracky bezpečnostných pásov. Pôvodne Takata montovala plastové pracky, ktoré vekom nedržali v úchytoch. Aj po takejto veľkej kauze automobilky ďalej Takate dôverovali v otázke bezpečnosti - dnes je Takata s trhovým podielom 22 % jedným z najväčších výrobcov airbagov na svete.

Skontrolujte, či aj vaše auto nepotrebuje nový airbag

Na zvolávacích akciách samotných nevidíme nič zlé - priznať si chybu a zorganizovať jej nápravu je zodpovedný postup, automobilky navyše často stojí veľa peňazí. Ani jedna zvolávacia akcia však nedosahovala takéto rozmery - v USA musí ísť do servisu každé siedme auto. Čísla pritom ešte stále nie sú definitívne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa serveru iDnes podlieha v Česku zvolávacím akciám približne 9 000 áut. Aj vy si preto overte, či náhodou nejazdíte s granátom na volante, čakajúcim na výbuch. Ak je vaše auto na zozname zvolávaných áut, nechajte si túto informáciu potvrdiť slovenským importérom značky a objednajte sa do servisu. Americký úrad pre bezpečnosť cestnej dopravy odporúča s autom s nebezpečnými airbagmi vôbec nejazdiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 879
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 916
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 598
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 708
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 391
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 685
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
reklama
SkryťZatvoriť reklamu