V minulom týždni zarezonovala v médiách správa o bezohľadnej jazde vodiča Mercedesu. Blokovanie sanitky so zapnutým majákom a sirénou v tomto prípade prekročilo snáď všetky medze arogancie.
Takýto do očí bijúci prípad isto nie je každodennou realitou slovenských ciest. Naše predchádzajúce skúsenosti s akciou Maják však ukazujú, že nie všetci vodiči správne reagujú na vozidlo s právom prednostnej jazdy.

Počas akcie Maják sa polícia zameriava na správanie ostatných vodičov, keď sa v ich blízkosti objaví vozidlo s právom prednostnej jazdy.
Prvoradá je pozornosť za volantom
Vodiči hasičských áut a sanitiek nemajú ľahkú úlohu. Zvládnuť bezpečnú a zároveň rýchlu jazdu s ťažkým vozidlom nie je jednoduché ani v prípade, keď ostatní členovia premávky ukážkovo spolupracujú.
Vodiči týchto vozidiel si môžu vynútiť právo prednostnej jazdy, nesmú však nikoho ohroziť, ani spôsobiť dopravnú nehodu. V reálnej premávke sa nemôžu spoliehať na to, že im všetky ostatné autá umožnia bezproblémový prejazd.
Problémy na ceste im okrem arogancie spôsobuje najmä nepozornosť vodičov. Sledovať dianie na ceste a plne sa venovať vedeniu vozidla je základnou podmienkou, ako neprekážať na ceste sanitkám, hasičským, či policajným autám so zapnutými majákmi. Ak si vozidlo s právom prednostnej jazdy všimneme skoro, získame dostatok času na úhybný manéver.
Správne riešenie vždy záleží od konkrétnej situácie. Napríklad ak stojíme v kolóne, je dobré nenalepiť sa na kufor vozidla vpredu, ale nechať si mierny odstup. Ak sa objaví za nami sanitka, máme možnosť posunúť sa dopredu a ku kraju a spraviť jej tak miesto na prejazd.
Prvým krokom šoféra by mala byť v každom prípade snaha o vytvorenie potrebného priestoru tak, aby podľa možností čo najmenej prekážal vozidlu s právom prednosti jazdy.
Mnohí vodiči však často v panike začnú prudko brzdiť, čo nemusí byť ideálnym riešením. Samozrejme, v prípade jazdy po ceste prvej triedy a rýchlosti 90 km/h je zvoľnenie tempa namieste.
V úzkych mestských uliciach však treba spomaliť, prípadne úplne zastaviť iba v závislosti od konkrétnej situácie. Ak zastavíme a napríklad nákladné hasičské auto nás nemá kadiaľ obísť, tak sme mu neumožnili bezpečný a plynulý prejazd. V tomto prípade je lepšie pokračovať a hľadať najbližšie vhodné miesto, kde sa môžeme uhnúť.
Do križovatky môžeme vojsť aj na červenú
Ak stojíme na červenej a nie je iná možnosť, je potrebné posunúť sa do križovatky a spraviť dostatočný priestor. Pri tomto manévri nesmieme zabudnúť na zvýšenú opatrnosť.
Pozor si treba dať na fakt, že ďalšie autá môžu mať v danej chvíli povolený prejazd križovatkou a ich vodiči nemuseli zaregistrovať auto s právom prednostnej jazdy.

Na diaľnici je väčšinou situácia jednoduchšia a urobiť miesto napríklad pre policajné auto nebýva problém.
V prípade kolón využijú vozidlá s právom prednostnej jazdy odstavný pruh. Horšie je to na úseku diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou. Tam už pár rokov odstavný pruh chýba.
Vozidlá s právom prednostnej jazdy v tomto prípade štandardne využívajú priestor, ktorý vznikne medzi stredným a ľavým pruhom, posunutím áut do strán.
Univerzálne riešenie neexistuje a mení sa od situácie k situácii. V budúcnosti sa predpokladá prepojenie vozidiel komunikačným systémom. V tom prípade by vodič informáciu o blížiacej sa sanitke uvidel zobrazenú na displeji s dostatočným predstihom. Kým sa takéhoto riešenia dočkáme, musíme sa spoľahnúť na seba a svoju pozornosť za volantom.