Bezpečnosť jazdcov Formuly 1 sa nedá porovnať s minulosťou. Od smrti legendárneho Ayrtona Sennu sa nehody s fatálnymi následkami vyhýbali pretekom F1 až do októbra 2014. Vtedy nešťastne havaroval Jules Bianchi.
Jeho monopost Marussua pri slabej viditeľnosti vyletel mimo trať a narazil do žeriavu, ktorý odpratával iný monopost. Diskusiu k novým bezpečnostným prvkom však rozvíril najmä incident Felipe Massu z roku 2009. Do prilby ho totiž počas jazdy zasiahla pružina, odpadnutá z iného monopostu.
Len šťastnou zhodou okolností nemala udalosť tragické následky. Postupne sme mohli vidieť niekoľko riešení zlepšujúcich bezpečnosť. Reálne na monopostoch odskúšalo Ferrari svoju “svätožiaru“ a Red Bull počas tréningu na Veľkej cene Ruska predviedol svoj Aeroscreen.

O nasadení riešenia z dielne Ferrari sa rozhodlo počas víkendovej Veľkej ceny v Monaku. Zamietnutý nie je ani Aeroscreen, jeho implementácia však prichádza do úvahy až od sezóny 2018. Informáciu priniesol portál autosport.com.
FIA aj fanúšikovia sú viac naklonení priehľadnému krytu, ktorý predviedol Red Bull. Ten však nebol zatiaľ dostatočne otestovaný. Aby mali jednotlivé tímy dostatok času na zabudovanie tohto riešenia pre budúcoročné vozidlá, bol stanovený konečný termín - 6. júl pre schválenie finálneho dizajnu krytu hlavy jazdcov F1.
Pre Red Bull a Aeroscreen tak nezostal dostatok času. Práve z tohto dôvodu uvidíme v budúcej sezóne na monopostoch riešenie z dielne Ferrari. Vo finále bude svätožiara menšia ako prototyp, ktorý sme videli v marci v Barcelone.
Mnohí prototyp kritizovali pre škaredý vzhľad a jeho negatívny vplyv na výhľad spoza volantu. Konštruktéri musia počítať s výraznou zmenou aerodynamiky, ktorú novinka spôsobí. Tomu musia prispôsobiť tvar monopostu.
Okrem toho sa výrazne menia aj technické predpisy. Nejde o revolúciu ako v prípade nástupu turbomotorov, ale širšie pneumatiky a vyšší prítlak sú pred budúcou sezónou pre jednotlivé tímy veľkou výzvou.