Telefonovanie za volantom znižuje pozornosť vodičov. Ešte horším zlozvykom je písanie textových správ, vybavovanie e-mailov, či prezentovanie sa na sociálnych sieťach počas jazdy.
Odstrániť tento zlozvyk nie je ľahké, policajné zložky ho navyše nedokážu v mnohých prípadoch dokázať tak jednoducho, ako napríklad prekročenie rýchlosti.
Súkromie ostane zachované
So svojím riešením sa snažia prísť viaceré technologické firmy. Takmer pred dvoma rokmi informovala o svojom zariadení spoločnosť ComSonics, špecializujúca sa na inštaláciu káblových televízií a kalibráciu radarov na meranie rýchlosti.
Jej zariadenie, pripomínajúce zbraň, dokázalo zistiť aktívny mobilný telefón v aute. V čase predstavenia mala byť táto novinka veľmi blízko sériovej výroby.
Textové správy, telefónne hovory, prijímanie a odosielanie dát, zariadenie malo vyhodnotiť akúkoľvek zakázanú činnosť na základe merania špecifických rádiofrekvencií.
Navyše malo ostať aj zachované súkromie vodičov, keďže zariadenie nedokázalo prečítať obsah textových správ, alebo odpočúvať telefón.
Táto technologická novinka mala viacero zádrheľov. Napríklad stačilo, aby dotyčný telefón obsluhoval spolujazdec, prípadne vodič využíval povolenú hands free sadu.
Čaká sa na legislatívu
S iným riešením chce prísť polícia v New Yorku. S nasadením ich nového zariadenia s prezývkou "textalyser" musia počkať minimálne do schálenia novej legislatívy.
Textalyser má byť využívaný iba v prípade nehôd. Ak schvália novú legislatívu, policajt bude mať po nehode právo vyžiadať si mobil šoféra a pomocou textalysera zistiť, či bola v čase nehody z telefónu odoslaná SMS správa, alebo či sa s ním telefonovalo.
Zariadenie vyvinula izraelská spoločnosť Cellebrite, ktorá je spájaná s pomocou FBI v známom prípade získania údajov z iPhonu, patriacemu teroristom.
My sme k zatiaľ zverejneným informáciám skeptickí. Polícia si už dnes môže bežne zistiť v spolupráci s mobilným operátorom, či bolo, alebo nebolo mobilné zariadenie v konkrétnom čase používané. Stále však nedokáže identifikovať, či ho používal napríklad spolujazdec.
V jednoduchosti je krása
Kým vedci vymýšľajú rôzne zložité technologické riešenia, v Kanade idú na esemeskujúcich vodičov hrubou silou. Kráľovská kanadská jazdecká polícia dostala do výbavy nové teleobjektívy. Vodičov, ktorých sa nevenujú šoférovaniu, tak policajti vedia odhaliť na vzdialenosť vyše 1,2 kilometra, píše kanadský portál CBC.

Na teleobjektív sa nasadzuje bežná zrkadlovka s 50-milimetrovým objektívom. Vďaka tomuto ďalekohľadu môžu policajti identifkovať šoféra, ktorý sa venuje iným činnostiam skôr, než si ten všimne policajtov.
"Na cestách sme už videli všeličo - ľudí, ktorí sa líčia, čítajú si knižku, jedia cereálie z misky," opisuje situáciu na cestách policajtka Melissa Wutke, a dodáva: "chceme, aby sa každý dostal bezpečne do cieľa, a nepozornosť za volantom je čoraz väčší problém."