BRATISLAVA. Pobyt v zaparkovanom aute môže byť v lete životu nebezpečný - pre ľudí aj zvieratá. Rizikom je najmä to, ako rýchlo v interiéri rastie teplota po odparkovaní.
Podľa výskumu vedcov zo Stanfordovej univerzity môže teplota v aute, ktoré je zaparkované na slnku, stúpnuť za hodinu o 23° C, pričom až 80 % z nárastu teploty sa udeje počas prvej polhodiny. Nemusí pritom ísť hneď o tropický deň, hovorí inštruktorka poskytovania prvej pomoci Catherine McLaren, a dodáva: "Poznáme prípady, kedy dieťa zomrelo v aute na prehriatie, aj keď vonkajšia teplota vzduchu bola len dvadsať stupňov."

Pootvorenie okien nezabezpečí dostatočné vetranie a zapnutá klimatizácia zohriatie interiéru len oddiali, a to asi o päť minút. Záverom štúdie preto je, že dieťa treba zobrať so sebou, a nenechávať ho v aute.
"Jeden z recenzentov štúdie sa vyjadril, že jej výsledky môžu zachrániť ľudské životy," hovorí meteorológ a spoluautor štúdie Jan Null, a dodáva: "to je asi najlepšie hodnotenie, aké sme mohli dostať."
Nášho čitateľa zaujímali hlavne konkrétne podmienky prepravy psa v aute.
Čitateľ Ján sa pýta:
Kedy môžem ponechať psa v zaparkovanom aute?
Opýtajte sa aj vy. Vaše otázky píšte na auto@sme.sk.
Vo všeobecnosti treba psa, ostatné zvieratá alebo akýkoľvek iný druh nákladu v aute prepravovať tak, aby sme neohrozili náklad ani seba. Dôvodom je najmä to, že pes nás môže pri jazde rozptyľovať a nezabezpečený náklad je extrémne nebezpečný v prípade nárazu auta.
Aj keď človeka drží bezpečnostný pás, nezabezpečený náklad poletujúci kabínou predstavuje veľké riziko. Preto by mali byť zvieratá buď pripútané špeciálnym pásom, alebo prepravované v klietke.
Keby sme chceli postupovať striktne podľa právnych predpisov, treba dodržať ustanovenie zákona o cestnej premávke:
Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, § 51 odsek (3)
Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.
Čo sa týka bezpečnosti prepravovaných zvierat, v zaparkovanom aute zvieratá najväčšmi ohrozuje teplo. "Psy a mačky nemajú potné žľazy po celom tele ako ľudia, potia sa iba na prstných vankúšikoch. Ochladzujú sa najmä tým, že dychčia, no tento mechanizmus nie je taký účinný, ako potenie," vysvetľuje veterinárka Barbora Hollá. Prehriatie môže mať za následok srdcovú príhodu.

Klimatizácia v aute za jazdy určite pomôže - teplota, ktorá je príjemná pre ľudí, vyhovuje aj zvieratám, hovorí Barbora Hollá, a dodáva: "Robte po ceste častejšie prestávky na venčenie a vyvetranie a zvieraťu vždy ponúknite vodu. Chladenie, napríklad oblievnaím vodou, neodporúčam."
Čo sa týka samotného uchovania psa v zaparkovanom aute, najväčším rizikom je práve prudko rastúca teplota. Veterinárka preto rozhodne odmieta ponechanie psa v aute na priamom slnku: "ešte ako tak prípustné je podľa mňa zaparkovať v tieni, prípadne v podzemnej garáži. Pootvorené okná aspoň trochu pomôžu, aby sa v aute hýbal vzduch."
"Veľké teplo ublíži asi každému zvieraťu - potné žľazy nemajú napríklad ani králiky, fretky či škrečky. Ak chcete zviera vhodné na skladovanie v zaparkovanom aute, teplo by mala najlepšie zniesť korytnačka," uzatvára Barbora Hollá.
Loading
...
Po internete koluje táto fotografia: "Klimatizácia je zapnutá, má vodu a počúva svoju obľúbenú hudbu. Prosím, nerozbíjajte okno," píše sa na papieri. Zastrčený papier je reakciou na ochrancov zvierat, ktorí hlásajú, že ak zbadáte psa v zaparkovanom aute, musíte okno rozbiť a psa vypustiť, aby v aute nezomrel.
V americkom štáte Kalifornia sa dokonca v septembri roku 2016 presadili zákon (AB 797), podľa ktorého by mohol ktokoľvek svojpomocne zachrániť zviera zo zaparkovaného auta bez toho, aby niesol zodpovednosť za spôsobenú škodu. Podmienkou je, aby najprv kontaktoval záchrannú linku 911 a o zvierati informoval políciu.
V štáte Michigan chcú uzákoniť, aby ponechanie psa v zaparkovanom aute bolo trestným činom.