Zastávka v boxoch je mimoriadne dôležitou časťou pretekov. Začiatkom tisícročia sme pri sledovaní F1 šomrali, že pri klesajúcom počte prebiehajúcich manévrov práve výmena pneumatík rozhoduje o víťazovi pretekov.
Pit-stop sa počas dlhých desaťročí vyvíjal s príchodom novej techniky a vzrastajúcim počtom povolených mechanikov.

Navyše sa v priebehu času menili aj pravidlá a v dnešnej dobe nemôžu tímy dotankovať monoposty v priebehu pretekov. V nasledujúcom videu si môžete pozrieť, ako sa priebeh zastávky v boxoch časom menil.
Nasledujúce video zas porovnáva, ako prebieha pit-stop v rôznych pretekárskych sériách. Všade sú iné pravidlá, iný počet mechanikov. Vo Formule E napríklad jazdci menia aj monoposty, ktoré by sa inak nestihli počas krátkeho zastavenia nabiť.
Minimálny čas strávený v boxoch je pevne stanovený, aby si jazdci neskracovali zastávku na úkor bezpečnosti napríklad tým, že sa riadne nepripútajú. Pit-stop F1 je asi najpôsobivejší, ale aj šikovnosť mechanikov v sérii Nascar stojí za zmienku. Naplno to odhaľuje kamera, pripevnená na jednom z mechanikov.
Počas histórie sa odohralo množstvo incidentov v súvislosti so zastavením v boxoch. Niekedy šlo pritom mechanikom o život. K zraneniu mechanika došlo aj pri odjazde Michaela Schumachera z boxov v Španielsku v roku 2000.
Niekedy omyl vzbudil len úsmev na perách. Hamilton nebol jediný, kto zaparkoval v priestoroch konkurenčného tímu McLaren. Ospravedlňuje ho fakt, že predtým bol jazdcom McLarenu a možno tam zastal len zo zvyku.
Nepríjemné spomienky na Veľkú cenu Austrálie z roku 1995 má David Coulthard. Keď ako líder pretekov vchádzal do boxovej uličky, nezvládol riadenie a rozbil svoj monopost. Jednou z príčin nehody bola olejová škvrna na trati.
Odtrhnuté tankovacie hadice z čias, keď bolo ešte tankovanie povolené, nie sú ničím výnimočným. V tomto prípade Kovalainen spôsobil Raikkonenovi „horúci“ deň.
V ďalšom podobnom incidente bol zapletený Felipe Massa a nebola to jeho vina. Odštartoval, až keď dostal zelenú, lenže mechanici ešte nemali ukončený proces tankovania. Nakoniec ho dobehli na konci pit zóny a odtrhnutú hadicu z monopostu odstránili.
Samostatnou kapitolou sú zle upevnené kolesá. Tie potom ohrozovali všetkých naokolo.
Keď sa pri tankovaní objaví oheň, nie je to nič príjemné, takúto adrenalínovú situáciu zažil Michael Schumacher.
Nie je to však nič oproti roku 1994. Jos Verstappen, vtedajší tímový kolega Schumachera a otec súčasného jazdca Red Bullu Maxa Verstappena, bez väčšej ujmy prežil priam hororovú situáciu.
Vážnejšie zranenia sa vyhli aj mechanikom, hoci niektorí tiež skončili v plameňoch. Príčinou požiaru bol vymontovaný filter. Toto malo umožniť tímu rýchlejšie tankovanie.
Namiesto toho sa asi tri litre paliva rozprskli na monopost, k tomu sa pridala iskra z rozhorúčenej brzdovej sústavy a požiar bol na svete. Oheň sa podarilo dostať pod kontrolu do troch sekúnd. Na pomoc pribehli aj duchaprítomní mechanici McLarenu a pomohli s hasením osôb.
Kuriózny prejazd boxovou uličkou sa udial aj na okruhu Silvestrone v roku 1998. Dve kolá pred koncom potrestali traťoví komisári Schumachera za predbehnutie Wurza v čase, keď bolo na trati safety car. Schumacher vošiel do boxov až v poslednom kole a svoj desať sekundový trest si neodpykal.
Pri takomto treste v tom čase jazdec musel do troch kôl prísť ku svojim mechanikom a zastaviť na desať sekúnd. Celý trest tak jazdca stál v skutočnosti aj pol minúty, v závislosti od dĺžky boxovej uličky.
Schumacher tým, že si šiel svoj trest odstáť až v poslednom kole, preťal pomyselnú cieľovú čiaru skôr, ako zastavil pri svojich mechanikoch na desať sekúnd.
Neskôr bol trest zrušený z viacerých dôvodov, napríklad aj preto, že ho komisári vydali so šesť minútovým meškaním. Konkurenčnému McLarenu nepomohol ani vznesený protest.