HARTFORD, BRATISLAVA. S pocitom zadosťučinenia nepochybne odchádzal motorkár a autor tohto videa z miesta činu. Žena na Toyote Corolla, ktorá mu nedala prednosť v zbiehaní dvoch pruhov, na svoju chybu doplatila už po chvíli.
Pri ceste totiž stála policajná hliadka, ktorú motorkár privolal a chcel, aby šoférku Toyoty okamžite pokutoval. Obdivujeme najmä pohotový a korektný prístup policajtov, ktorí išli konflikt hneď vyriešiť.
Zipsové radenie: u nás len nepísané pravidlo
Slovenské zákony neustanovujú všeobecné pravidlo zipsu čiže striedavého radenia do jazdných pruhov. V praxi by to bolo nemožné - dodržiavať pravidlo zipsu je relevantné v nízkych rýchlostiach a pri hustej premávke. Akonáhle sa autá rozbehnú (napr. pri pripájači na diaľnicu), striedavé radenie stráca zmysel.
Na niektorých miestach môže byť dopravnou značkou č. C30 upravené striedavé riadenie. Aj keď značka nie je okrúhla a modrá, ide o príkazovú, nie informatívnu značku.

Zároveň však musíme uviesť, že táto značka neupravuje prednosť v jazde, tj. ak k miestu zbiehania prídu naraz autá v oboch pruhoch, táto príkazová značka im nehovorí, ktoré auto má prednosť. Upravuje len povinnosť dodržiavať pravidlo zipsu v tom mieste.
Prednosť pri radení v pruhoch je určená podľa týchto pravidiel:
- Ak je na ceste neoznačená prekážka, prednosť má auto, ktoré ide v pruhu, v ktorom je prekážka - ak tento dáva znamenie o zmene smeru jazdy.
- Ak sa k priebežnému pruhu pridáva pripájací pruh, prednosť má auto v priebežnom pruhu.
- Ak sa dva pruhy zbiehajú a nie je zrejmé, ktorý z nich je pripájací, prednosť má auto v pravom pruhu.
Pripomíname tiež, že ak sa dva pruhy zbiehajú, v prípade hustej premávky je veľmi dôležité sa zaraďovať do priebežného pruhu až na konci zbiehania. Využije sa tým celá plocha vozovky a zbiehanie bude efektívnejšie. Ak premávka až taká hustá nie je, lepšie je vybrať si dve autá, ktoré majú medzi sebou veľký odstup, a zaradiť sa medzi ne.

Relevantné predpisy
Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke - § 10 Jazda v jazdných pruhoch
(6) Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Tam, kde sa dva jazdné pruhy zbiehajú do jedného jazdného pruhu tak, že nie je zrejmé, ktorý z nich je priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi v pravom jazdnom pruhu; to neplatí, ak ide o striedavé radenie upravené príslušnou dopravnou značkou.
(8) Ak je na zaraďovanie do priebežného jazdného pruhu zriadený pripájací pruh, je vodič povinný pred zaradením sa do priebežného jazdného pruhu použiť tento pruh. Vodič pri zaraďovaní z pripájacieho pruhu do priebežného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi idúcemu v priebežnom pruhu.
(10) Ak je pri súbežnej jazde v niektorom jazdnom pruhu prekážka cestnej premávky, vodič vozidla idúceho vo voľnom jazdnom pruhu je povinný umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, v ktorom je prekážka, jej obídenie, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy. Vodič obchádzajúci prekážku pritom nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho vo voľnom jazdnom pruhu.
Vyhláška 9/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke:
Značka Striedavé radenie (č. C 30), ktorej symbol môže byť obrátený, vyznačuje miesto, kde pri súbežnej jazde platí striedavé radenie pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu. Značka sa používa v záujme zvýšenia plynulosti cestnej premávky. Ak sa značka použije pri prekážke cestnej premávky, vodič vozidla idúceho vo voľnom jazdnom pruhu je povinný pri súbežnej jazde umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, v ktorom je prekážka cestnej premávke, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy, preradenie do voľného jazdného pruhu. Ak sa značka použije pri zbiehaní dvoch jazdných pruhov, vodič vozidla idúceho v priebežnom jazdnom pruhu je povinný pri súbežnej jazde umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, ktorý sa zaraďuje do priebežného jazdného pruhu, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy, preradenie do priebežného jazdného pruhu; značka sa umiestňuje na začiatku výjazdového klinu. Vodič pri zaraďovaní do voľného alebo priebežného jazdného pruhu pritom nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho vo voľnom alebo v priebežnom jazdnom pruhu.