Spolu s príchodom horúčav prichádza sezóna cestovania - do ešte väčších horúčav. Mnohí Slováci sa v najbližších týždňoch vydajú do Chorvátska či Talianska, no pred teplom neujdú ani tí pri Draždiaku či na Duchonke.
Osobitnou výzvou v lete je cestovanie autom. V aute zaparkovanom na slnku stúpa teplota extrémne rýchlo a znepríjemňuje začiatok každej cesty.
Poradíme vám, ako čo najrýchlejšie vychladiť auto a uľahčiť si začiatok jazdy.
Začať treba dávno pred tým, ako chcete vyraziť
Najlepšie by, samozrejme, bolo, keby ste si vybrali auto svetlej farby so svetlým čalúnením, ktoré sa na slnku nerozohreje až toľko ako tmavosivé či čierne autá. (Na svetlých farbách laku tiež nie je až tak vidno špinu.) Farba je však otázkou vkusu, nie len praktickosti - a auto každej farby dokážete ochrániť pred prehriatím.

Najväčším nepriateľom je priame slnečné žiarenie. Snažte sa vyberať si miesto v tieni, prípadne zaparkujte v podzemnej garáži. Ak parkujete vo dvore alebo v prírode, aut môžete tiež zvonku zakryť bielou plachtou - okrem zohriatia tým predídete aj zašpineniu karosérie.
Používajte clonu na čelné okno, prípadne môžete plochy v aute - palubnú dosku, sedadlá, volant - zakryť bielym uterákom. Ten si, samozrejme, nájde aj mnohé iné využitia, keď ho budete nosiť v aute - tak, ako nás kedysi učil Douglas Adams v Stopárovom sprievodcovi galaxiou.
Ak to nie je nebezpečné, môžete si tiež nechať pootvorené okná, aby sa v aute aspoň trochu vetralo.
A najdôležitejšia rada - keď z auta odchádzate, vezmite z neho všetky deti, domáce zvieratá, jedlo, nápoje, elektroniku a ostatné predmety, ktoré by sa mohli teplom poškodiť.

Rozhorúčený je vzduch v kabíne aj samotné auto
Keď prichádzame k autu, ktoré stálo hodiny na slnku, musíme si uvedomiť, že rozohriatie sa prejaví hneď tromi rôznymi spôsobmi. V prvom rade je rozhorúčený vzduch v kabíne - toho sa však zbavíme najľahšie, rýchlym a efektívnym vyvetraním. Teplo je však naakumulované v samotnom obložení interiéru, z ktorého bude sálať ešte dlho po vyvetraní. Najnepríjemnejšie sú však rozpálené kontaktné plochy ako sedadlá, volant či radiaca páka. Na rozpálenie je obzvlášť náchylné tmavé kožené čalúnenie.
Prvý problém - horúci vzduch - vyriešite tým, že ho čo najskôr dostanete von z auta. Pred jazdou môžete na chvíľu otvoriť všetky okná (alebo rovno dvere) a počkať, kým sa auto vyvetrá. Ak sa ponáhľate, auto vyvetrajte počas prvých pár minút jazdy - klimatizáciu zatiaľ nezapínajte, len pootvárajte všetky okná vrátane strešného.
Vyrovnala sa teplota vzduchu v kabíne s teplotou vzduchu v okolí? Teraz prichádza tá zložitá časť - nechať otvorené okná, alebo zapnúť klimatizáciu?

Vyberajte podľa rýchlosti a dĺžky jazdy
Keď už raz vyrazíte na cesty a teplota v kabíne sa vyrovná s teplotou okolia, môžete porozmýšľať nad tým, či chcete teplotu v aute znižovať ďalej, alebo ostanete pri vetraní.
Na krátke trasy a pri nízkych rýchlostiach odporúčame skôr otvorené okná. Ak chcete vetrať čo najefektívnejšie, otvorte okná do kríža - predné na vodičovej strane a zadné na strane spolujazdca alebo naopak. Za jazdy stačí mať pootvorené okná len trochu, prievan v aute bude dostatočný.
Klimatizáciu zapínajte, ak viete, že v aute strávite dlhší čas, pretože vychladenie interiéru chvíľu trvá. Klíma dokonca nemusí bežať až do cieľa - ak ju vypnete pár minút pred príjazdom, auto sa opäť postupne rozohreje a vyhnete sa tak teplotnému šoku.
Klimatizácia a otvorené okná - čo je úspornejšie?
Faktom je, že oba spôsoby chladenia do istej miery zvyšujú spotrebu auta. Kompresor klimatizácie je poháňaný motorom, ktorý sa pri jej zapnutí musí viac snažiť. Pri slabších autách môžete dokonca po zapnutí klímy pocítiť úbytok výkonu. Otvorené okná však zvyšujú odpor vzduchu auta.
Pokiaľ si vyberáme spôsob chladenia výhradne podľa spotreby, musíme zvážiť dva faktory - rýchlosť a veľkosť motora.
So zvyšujúcou sa rýchlosťou stúpa odpor vzduchu, takže otvorené okná prestávajú byť efektívne.
Otázne je, kedy je použitie jedného efektívnejšie ako druhé.
Čiastočnú odpoveď ponúkol populárno-náučný program Mythbusters (Boriči mýtov), ktorý vplyv otvorených okien a klimatizácie vyskúšal - hneď dvakrát. Prvý raz išli autá rýchlosťou cca. 50 kilometrov za hodinu, druhý raz osemdesiatkou.
Podľa ich výsledkov je práve rýchlosť okolo 80 km/h tá, pri ktorej začína získavať klimatizácia výhodu pred otvorenými oknami. Okrem toho, v rýchlostiach nad 100 km/h hrozí pri otvorených oknách poškodenie sluchu.
Ak teda chcete jazdiť čo najúspornejšie, v meste si otvorte okná a mimo mesta jazdite so zapnutou klimatizáciou.
Dodáme ešte, že pri veľkom a silnom motore je pridaná záťaž kompresoru klimatizácie relatívne bezvýznamná, takže jej efekt na spotrebu je malý. V prípade veľkého motora sa rozdiel medzi klimatizáciou a otvorenými oknami stráca.
Poslednou možnosťou, ktorú môžete vyskúšať, je lokálne chladenie. Samozrejme, ideálne sú ventilované sedačky, ktoré vetrajú nohy a chrbát, ktoré sa potia pri kontakte so sedačkou.
Netreba však veci komplikovať a spoliehať sa na takéto panské huncútstva. V extrémnych horúčavách pomôže aj uterák namočený v studenej vode, ktorý si priložíte na temeno hlavy.
Aj klimatizácia si vyžaduje starostlivosť
Pred sezónou vysokých teplôt by ste nemali zabudnúť na servis klimatizácie. Typické servisné úkony sú:
Výmena kabínového filtra. Zanesený kabínový (peľový) filter môže výrazne oslabiť účinok ventilátora. Autoservisy ho odporúčajú meniť každý rok.
Dezinfekcia vetracieho okruhu. Vetracie potrubia v palubnej doske sú perfektnou živnou pôdou pre rôzne kvasinky a plesne. Tie môžu spôsobovať zápach pri zapnutej klimatizácii aj zdravotné problémy alergikom. Vetranie kabíny preto nechávajte pravidelne dezinfikovať.
Doplnenie chladiacej náplne klimatizácie. Chladiace médium v klimatizácii treba pravidelne dopĺňať, inak klíma stráca účinok. Zvoľte taký autoservis, ktorý celú pôvodnú náplň klimatizácie vrátane mazacieho oleja odsaje, preskúša funkčnosť a tesnosť systému a naplní novým olejom a náplňou.