Slovenské zákony sú k akýmkoľvek úpravám auta neúprosné. Na Slovensku je auto spôsobilé jazdy len vtedy, ak je plne v zhode s tým, ako vyšlo z fabriky - akékoľvek neschválené úpravy sú vo všeobecnosti zakázané. Výnimkou je azda zmena kolies, ktorá je tiež možná len v rámci zapísaného rozmeru a montáž autofólií, ale len tých certifikovaných.
Extrémne prísne pravidlá sú relativizované policajtmi (orgánmi aplikácie práva) a stanicami technickej kontroly, ktoré sú ochotné niektoré úpravy ignorovať - minimálne vtedy, ak sa na STK vlastník auta "vopred objedná".
Čitateľ Filip sa pýta:
Mám na aute [neschválenú úpravu]. Ak by ma náhodou kvôli nej chceli pokutovať policajti, existuje nejaký predpis ohľadne odstránenia poruchy na mieste? Dá sa to riešiť tak, že [úpravu] z auta odstránim, a pokutu nedostanem?
Máte otázky z dopravných predpisov? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky? Napíšte nám na auto@smeonline.sk alebo skúste poradňu.
Zákon je síce prísny, ale v praxi sú policajti ochotní niektoré úpravy prehliadnuť. Podobne je to aj v prípade, že vinník chce nezákonnú úpravu na mieste odstrániť.
Keď policajt zastaví auto, ktoré vyhodnotí ako technicky nespôsobilé, rozhoduje zároveň o dvoch veciach - o pokute a o zadržaní osvedčenia o evidencii.
Policajt môže auto skontrolovať, odvážiť aj odmerať
Podľa zákona o cestnej premávke je policajt oprávnený skontrolovať technickú spôsobilosť vozidla a úplnosť jeho výstroja a výbavy aj porovnať zhodu auta s údajmi v osvedčení o evidencii.
V prípade, že policajt zistí, že auto nie je technicky spôsobilé, je policajt oprávnený rozhodnúť o zadržaní osvedčenia o evidencii vozidla. Namiesto osvedčenia môže zadržať aj tabuľky s evidenčným číslom. Postup ustanovuje § 72 zákona o cestnej premávke.
Rozhodnutie o zadržaní alebo ponechaní osvedčenia o evidencii (alebo tabuliek s evidenčným číslom) necháva zákon na uvážení policajta, žiadne konkrétne výnimky neustanovuje. Zákon tiež výslovne nehovorí, že policajt má vyzvať vodiča, aby auto uviedol do technicky spôsobilého stavu.
Je obvyklé, že vodič a policajt sa dohodnú na tom, že závadu na aute na mieste odstráni - môže ísť o výmenu vypálenej žiarovky, odmontovanie tuningových dielcov alebo odstránenie inej závady. V takom prípade policajt môže rozhodnúť, že vodič si osvedčenie o evidencii ponechá.
Existuje jeden dôležitý dôvod, prečo policajti zvyknú povoliť odstránenie závady na mieste. Zadržanie osvedčenia o evidencii je pre policajtov administratívna záťaž, a policajt sa jej s radosťou vyhne.
Pokute vodič nespôsobilého auta neujde
Zadržanie osvedčenia o evidencii je jedna vec, uloženie pokuty druhá. Na Filipovom mieste by sme sa nespoliehali na to, že mu policajti pokutu odpustia. Obzvlášť ak evidentne ide o tuningové úpravy, ktoré zlepšujú vzhľad za cenu zníženia funkčnosti auta.
V takom prípade môže policajt podľa platného sadzobníka pokút (§ 4 odsek 1 písmeno a)) uložiť pokutu 50 €.
Ako by sme teda riešili čitateľovu otázku? Zákon umožňuje policajtovi, aby uložil pokutu aj dočasne zadržal osvedčenie o evidencii, v praxi však skôr ostane pri pokute. Odpustenie pokuty, ak vodič odstráni závadu na mieste, je len mestská legenda, ktorá nemá oporu v zákone, a preto by sme sa na ňu nespoliehali.