Automobilka Ford skúma možnosti využitia agávy pri výrobe interiérových a exteriérových plastových komponentov. Pre tento účel spojila svoje sily s najväčším svetovým výrobcom tequily, mexickou spoločnosťou Jose Cuervo.
Vedľajším produktom pri výrobe známeho alkoholického nápoja je vláknina, ktorá v súčasnosti slúži najmä ako kompost či ako materiál na výrobu agávového papiera. Ford a Jose Cuervo jej teraz hľadajú uplatnenie aj v automobilovom priemysle.
Ambíciou spoločností je zhotoviť bioplast, ktorý by sa vyznačoval odolnosťou aj estetickými kvalitami a zároveň by mal menší negatívny dopad na životné prostredie v porovnaní s materiálmi vyrábanými z ropy. Automobilka si od neho tiež sľubuje zníženie hmotnosti vozidiel, čo by sa malo prejaviť na nižšej spotrebe.

V bežnom automobile nájdeme približne 180 kg plastov. Ford chce aspoň niektoré dielce nahradiť ekologickými kompozitmi vyrobenými z agávových vlákien. Automobilka pre začiatok uvažuje nad káblovými zväzkami, dielmi kúrenia a klimatizácie či odkladacími schránkami.
Pripomeňme, že Ford sa intenzívnejšie o biomateriály zaujíma od roku 2000. Momentálne pri výrobe svojich modelov používa napríklad sójovú penu, ricínový olej, pšeničnú slamu, vlákno z bombajského konope, celulózu, drevo, kokosové vlákno či ryžové šupky.
Už čoskoro by do tohto ekologického zoznamu mohol pribudnúť aj bioplast z agávy, najprv sa však musí osvedčiť pri testovaní trvanlivosti a tepelnej odolnosti.