Nórski inžinieri prišli s inovatívnym riešením, ako urýchliť cestovanie v pobrežných oblastiach krajiny rozbrázdenej fjordmi. Podľa magazínu Wired totiž v rámci veľkého infraštruktúrneho projektu za 23 miliárd eur uvažujú nad stavbou podmorských plávajúcich tunelov.
Hlavná cesta spájajúca Kristiansand na juhu s Trondheimom na severe vedie cez viaceré fjordy. Tie sa dajú buď obísť alebo ich môžete prekonať trajektom. Oba spôsoby výrazne predlžujú čas strávený na 1100 km dlhej trase.
V súčasnosti si absolvovanie celej cesty vyžiada približne 21 hodín. Využitie plávajúcich tunelov by skrátilo čas strávený za volantom o polovicu. Navyše by sa týmto spôsobom zachoval pôvodný ráz krajiny a zabezpečila rýchlejšia zdravotnícka pomoc pre miestnych obyvateľov.
Nad prvým, viac ako kilometer dlhým tunelom, sa uvažuje na fjorde Sognefjorden. Tvoria ho dve betónové rúry zavesené na pontónoch a umiestnené 20 až 30 metrov pod hladinou.

Pre zaistenie väčšej stability sa uvažuje aj nad ich prichytením káblami o morské dno. V každej rúre sa počíta s jednosmernou premávkou a dvoma jazdnými pruhmi s tým, že jeden z nich by bol výlučne pohotovostný a určený pre údržbu.
Úlohou na nasledujúce obdobie je posúdiť zrealizovateľnosť stavby. Ak inžinieri dokážu preklenúť všetky prekážky, tak by sa celý projekt mohol, podľa odhadov Nórskej správy verejných komunikácii (NPRA), dokončiť do roku 2035.