JERUZALEM, BRATISLAVA. Izraelský dodávateľ autonómnych technológií Mobileye ukončil spoluprácu s automobilkou Tesla. Uviedol, že na vývoji technológie, vďaka ktorej by autá mohli šoférovať počítače, bude ďalej spolupracovať s BMW a Intelom.
Dôvodom má byť podľa Mobileye "ochrana reputácie a vnímania autonómneho riadenia", uviedla spoločnosť pre portál Barrons. Mobileye dodával Tesle hardvér autonómneho systému.
Firma prijala toto rozhodnutie po prvej tragickej havárii elektromobilu Tesla, pri ktorej bol aktivovaný poloautonómny asistent s komerčným názvom Autopilot. Radarový systém Tesly nedokázal rozpoznať kamión, ktorý autu križoval cestu.

Včera portál The Verge uverejnil informácie z prešetrovania nehody. Podľa predbežných záverov Tesla prekročila povolenú rýchlosť - na úseku s maximálnou rýchlosťou 65 míľ za hodinu išla 74 (približne 110 a 125 km/h).
V nadväznosti na uverejnenú správu klesli akcie Mobileye o desať percent - a to napriek tomu, že polročná správa hovorí o dobrých ekonomických výsledkoch firmy.