Mnohí to poznáme. V lete festivaly, v zime zas tuhšie mrazy v kombinácii s batériou, ktorá má už to najlepšie za sebou a auto nenaštartuje.
Najrýchlejším spôsobom ako auto “oživiť“, bolo doteraz použitie štartovacích káblov a energie z auta nášho dobrého suseda. Ako správne používať štartovacie káble si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Dnes to už však nie je jediný spôsob, ako si rýchlo a jednoducho poradiť s podobnou situáciou. S rozvojom nových technológií prišli na rad externé batérie. Asi najviac sa využívajú v prípade mobilných telefónov.
Dnešné smartfóny nám niekedy v závislosti od spôsobu používania nevydržia ani deň. Predĺžiť ich dobu prevádzky v prípade, že nemáme prístup k elektrickej sieti, pomôžu externé batérie. Majú veľkosť telefónu a uskladnia dostatok energie na jeden až dva nabíjacie cykly.
Spolu s napredovaním technológií sa podobný systém udomácňuje aj v prípade áut. Prvé správy o ňom sme zachytili pred pár rokmi, vtedy sme ho však nenašli v ponuke slovenských obchodov a e-shopov. Dnes je už bez problémov dostupný aj na Slovensku.
Vybitú autobatériu môžete dostať do prevádzkyschopného stavu v priebehu chvíle vďaka externej batérii. A to nehovoríme o žiadnom monštre, na ktorého prenesenie potrebujeme dva kufre.
Kompaktné rozmery samotnej batérie možno prirovnať k väčšiemu a hlavne hrubšiemu smartfónu. Po jej pripojení k autobatérii podľa návodu by nemal nastať problém s naštartovaním auta. Netreba pritom čakať na nabitie autobatérie.
Samozrejme, je veľký rozdiel, pokiaľ potrebujeme energiu na “roztočenie“ trojvalca s objemom 1,0 l a osemvalca s objemom 5,0 l. Preto treba pri zaobstaraní podobného produktu brať do úvahy parametre motora aj parametre externej batérie.
Externá batéria označovaná aj ako Jump Starter Power Bank sa dá využiť aj na nabíjanie telefónu, notebooku, či tabletu. Cena zariadenia sa pohybuje okolo 70 eur.
V priloženom videu na demonštráciu schopností externej batérie bola odpojená autobatéria a naštartovaný osemvalcový motor.