Fanúšik automobilov sa pri pohľade na program prebiehajúcej olympijských hier v Riu môže leda tak poškrabať na temene a zamyslieť: Kde sú všetky tie vzrušujúce motoristické športy? Ktoré disciplíny sa vôbec dajú sledovať, keď v ponuke nie je nič, čo by cez obrazovky televízií sprostredkovalo vôňu benzínu a spálených gúm?
Istú útechu môžu poskytnúť jazdecké, cyklistické a lodné súťaže, avšak tie len zvýrazňujú fakt, že na olympiádach zúfalo chýba akákoľvek forma automobilového športu. Pritom mnohé dnešné šampionáty sú vzrušujúce a divácky pútavé - i keď posledné ročníky Formuly 1 motoršportu výrazne pošramotili povesť.
Auto, predmet náš každodenný (na rozdiel od kladiny)
S autami sa dokážeme ľahko identifikovať - na rozdiel od gymnastickej stuhy, šermiarskeho kordu či atletického "kladiva". O to viac sa nám páči, keď niekto auto, predmet tak familiárny, preháňa po uzavretej trati rýchlosťou vysoko prevyšujúcou maximálnu stotridsiatku či nebodaj teatrálne havaruje.
Že je automobilový šport živý ukazuje aj množstvo angažovaných sponzorov - okrem samotných automobiliek a výrobcov komponentov dnes pretekanie podporujú aj energetické nápoje (Red Bull, Monster, Rockstar), telekomunikační operátori a ďalšie značky (Verizon, Izod).

Okrem samotných pretekov je zaujímavejšie aj dianie okolo trate. Na rozdiel od nekomplikovaných olympionikov sú automobiloví jazdci technicky zruční a zároveň majú aj nejakú osobnosť či zaujímavý životný príbeh.
Autá na olympiádu patria
Olympijské hry odkazujú na antickú tradíciu, ktorá bola založená niekedy v 8. storočí pred Kristom. Problémom je, že tento historický odkaz si barón de Coubertin, zakladateľ moderných hier, prosto zle vyložil.
V antickom Grécku sa súťažilo v tých disciplínach, ktoré boli v tom čase považované za aktuálne a dôležité pre vtedajší život (state-of-the-art, povedali by sme dnešným jazykom). Jednou z disciplín boli aj preteky konských záprahov - v tej dobe najmodernejšieho, najrýchlejšieho a najdokonalejšieho dopravného prostriedku. Mnohé starogrécke disciplíny vrátane "konských" sa na olympiáde v nejakej podobe zachovali dodnes.
Skrátka - dôvod, prečo sa dnes na olympiáde nepreteká na autách je ten, že Gréci pred takmer 3000 rokmi ešte nevynašli automobil. Hrôza pomyslieť, ako by vyzeral dnešný svet, keby všetci ľudia mysleli tak pokrokovo ako de Coubertin.