Pretekárska séria automobilov bez jazdcov, priliehavo nazvaná Roborace, naberá stále reálnejšie kontúry. Už dlhšie je známe, že historicky prvý šampionát svojho druhu bude sprievodným podujatím seriálu Formuly E od sezóny 2016/17.
Pôjde sa teda na rovnakých okruhoch ako v prípade elektrických formúl, pričom v hodinových pretekoch sa proti sebe postaví desať tímov, každý s dvoma autonómnymi špeciálmi, ktorých dizajn a technika zostávali dlho tajomstvom.
To už aspoň sčasti neplatí. Vzhľad plne elektrických áut je dielom Daniela Simona. Nemecký dizajnér v minulosti spolupracoval napríklad s Bugatti, známejší je však vďaka svojim prácam vo filmoch Tron: Legacy či Oblivion.
Futuristický dizajn teda v tomto prípade nijako zvlášť neprekvapí. Rovnako ako množstvo kamier či senzorov, pomocou ktorých sa majú vozidlá na trati orientovať. Údaje z týchto jednotiek, vrátane laserových senzorov Lidar, poputujú do superpočítača Nvidia Drive PX 2, schopného spracovať až 24 biliónov operácií za sekundu.

Umiestnený je približne v strede trupu, aby sa minimalizovala hrozba jeho zničenia pri prípadných nehodách. Otvory pre prívod vzduchu v prednej časti trupu a za podbehmi zadných kolies slúžia k udržiavaniu optimálnej prevádzkovej teploty počítača, resp. batérií.
V zadnej časti karosérie je neprehliadnuteľným prvkom "vežička" s 360-stupňovou kamerou, Pitotovou trubicou a svetelnými indikátormi.
Pokiaľ ide o rozmery, pretekársky špeciál je dlhý 4,8 m, široký 2,0 m, pričom rázvor dosahuje 2,8 m. Pri jednotonovej hmotnosti je schopný dosiahnuť maximálnu rýchlosť prekračujúcu 300 km/h.

V prvej sezóne šampionátu budú jednotlivé tímy súťažiť s identickými vozidlami vyvíjanými spoločnosťou Kinetik. Rozdiely na trati by tak mali vznikať len odlišným nastavením softvéru.
Úvodné podujatie série Roborace by vo februári 2017 malo hostiť Buenos Aires, tretia zastávka v kalendári šampionátu Formuly E pre sezónu 2016/17.