SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Dve miliardy dolárov, ktoré musí podľa amerického súdneho zmieru Volkswagen použiť na rozvoj elektromobilov, by mohli posilniť pozíciu automobilky. Menšie automobilky preto žiadajú, aby použitie prostriedkov kontroloval nezávislý dohľad, píše Reuters.
Volkswagen v súčasnosti uzatvára na súde v Kalifornii zmier s americkým úradom na ochranu životného prostredia (EPA) a ďalšími organizáciami. Kalifornský súd by mal zmier definitívne potvrdiť tento rok na jeseň, súčasťou zmieru je však aj podmienka, aby automobilka investovala dve miliardy dolárov (1,8 mld. eur) do projektov, ktoré "presvedčia Američanov, aby v budúcnosti častejšie používali vozidlá s nulovými emisiami."

800 miliónov pripadne pre Kaliforniu a zvyšných 1,2 miliardy pre zvyšok USA. Dokopy si Volkswagen odložil na vyriešenie kauzy dieselgate 18,4 miliardy dolárov (16,4 mld. eur), píše portál DW.
Zo zločinca najsilnejší hráč
Dve miliardy dolárov na podporu elektromobility je relatívne veľká suma a Volkswagen by sa vďaka nej mohol stať významným hráčom na trhu. Ak sa automobilka rozhodne túto sumu investovať do rozvoja infraštruktúry (výstavby nabíjacích staníc), môže tak vlastne diktovať podmienky ostatným výrobcom elektromobilov, ktorí - s výnimkou Tesly - vlastné nabíjačky nemajú.
Spomína sa napríklad fakt, že v súčasnosti nie sú nabíjacie stanice štandardizované, používajú sa rôzne napätia a rôzne konektory. Volkswagen by s pomocou svojej investície mohol rozhodovať o tom, ako majú stanice vyzerať.
Volkswagenu tiež pomáha to, že je - po Toyote - druhou najväčšou automobilkou na svete. Pred prevalením emisného škandálu dokonca ašpiroval na pozíciu svetovej jednotky.
Viac nabíjačiek pred bytovkami
Svoje znepokojenie vyjadrilo v spoločnom liste 28 spoločností vrátane veľkých prevádzkovateľov nabíjačiek v USA, ako je ChargePoint alebo EV Connect. "Súdny zmier by nemal rozhodovať o víťazoch a porazených, špeciálne s ohľadom na to, že tento rozvíjajúci sa trh bude mať významný vplyv na dopravu v 21. storočí," píše sa v liste adresovanom federálnemu ministerstvu spravodlivosti.
Firmy v liste požadujú, aby časť prostriedkov bola vyhradená na výstavbu nabíjačiek pred bizniscentrami a bytovými domami, kde v súčasnosti najviac chýbajú. Investície by mali byť férové ku všetkým, ktorí podnikajú v oblasti elektromobility a najmä - vlastníci elektromobilov by z nej mali profitovať.
Čo Volkswagen spraví s dvomi miliardami dolárov, zatiaľ nie je jasné. Na plán dohliada kalifornská agentúra pre ovzdušie CARB a federálny úrad pre ochranu životného prostredia EPA.