Spôsobov, akými sa Únia snaží meniť cestnú dopravu (z hľadiska ekonomiky, životného prostredia aj bezpečnosti) je mnoho a nie všetky sú motoristom pochuti.
Vybrali sme osem oblastí, v ktorých Európska únia ovplyvnila svet automobilov.

1. Nereálna udávaná spotreba
Na meranie výrobcom udávanej spotreby a emisií výfukových plynov sa v Európe používa metodika testu NEDC, ktorá bola zavedená v roku 1997. Kritici jej vyčítajú najmä dve chyby - merací cyklus nedostatočne reflektuje šoférovanie v reálnom živote a pre automobilky je príliš jednoduché svoje autá "optimalizovať" tak, aby v teste dosiahli výborné výsledky.
Pre predstavu: Audi A4 s motorom 2,0 TFSI (185 kW/252 k) a dvojspojkovou prevodovkou S-Tronic má v Európe udávanú kombinovanú spotrebu 5,7 litra na 100 km. V USA má to isté auto udávanú spotrebu 28 míľ na jeden galón čiže v prepočte 8,4 litra na 100 km.

Používanie tohto cyklu tak spôsobuje obrovské rozdiely medzi "papierovou" a reálnou spotrebou áut. Argument, že výsledok podľa metodiky NEDC je relevantný aspoň na porovnávanie neobstojí, pretože odchýlky od oficiálnej spotreby sú pri rôznych autách rôzne. Právnická osoba si navyše nemôže pohonné hmoty prejazdené nad rámec normovanej spotreby započítať do nákladov.
Treba uviesť, že samotný test NEDC nevymyslela Európska únia, ale Európska hospodárska komisia, ktorá patrí pod OSN. Európska únia si však metodiku NEDC plne osvojila a uznáva ju ako relevantnú pre meranie spotreby a emisií výfukových plynov aj na úradné účely.
2. Drahé jazdené autá
V októbri 2012 nadobudla účinnosť novela zákona o správnych poplatkoch, ktorá na autá zaviedla "daň z luxusu", čiže progresívne rastúci registračný poplatok. Ten sa platí pri prvom prihlásení auta na Slovensku a jeho výška sa rastie s výkonom motora.
Vďaka tomuto opatreniu je nerentabilné dovážať silnejšie jazdenky, následkom čoho rastie cena tých, ktoré už boli prihlásené na Slovensku. Staré (najmä nemecké) autá s veľkými motormi si u nás nadmieru dobre držia cenu, pretože ďalšie už neprichádzajú.
To sa, pochopiteľne, nepáčilo ani Európskej únii. Tento registračný poplatok má účinok cla na dovoz jazdeného auta zo zahraničia (keďže pri kúpe jazdenky na Slovensku sa neplatí) a preto porušuje princíp voľného pohybu tovaru v Únii. Kúpa jazdeného auta zo zahraničia by mala byť rovnako drahá, ako jeho kúpa na Slovensku.
Ministerstvo financii však výčitku EÚ interpretovalo svojsky. Aktuálne je v legislatívnom procese ďalšia novela, podľa ktorej by sa od 1. februára 2017 platil progresívny registračný poplatok pri každom, nie len pri prvom prihlásení auta.

3. Krajšie písmo na tabuliach
Ide len o kozmetickú zmenu, no takú, ktorú si všimnú mnohí motoristi. Pri osádzaní nových (alebo výmene starších) smerových tabúľ sa začal používať nový typ písma (TERN) a tiež spôsob písania - názvy miest a obcí už sa budú písať s prvým veľkým písmenom a ostatnými malými.