Podľa oficiálnych údajov prišlo v rokoch 2004 až 2013 na európskych cestách o život viac ako 70.000 chodcov. Väčšina užívateľov inteligentných telefónov priznala, že používajú svoje zariadenia i pri prechádzaní cez prechod pre chodcov a mnohí telefonujú.
Systém detekcie chodcov v moderných vozidlách je schopný zabrániť kolízii vozidla s človekom. Ford nasadil tento spôsob ochrany ľudí najprv vo svojich osobných modeloch rovnako, ako iné automobilky. Elektronika vyhodnocuje údaje z radaru umiestneného v nárazníku a kamery na čelnom okne. Databáza "tvarov chodcov" umožňuje rozoznať ľudí od okolitej scenérie a objektov, ako sú stromy či dopravné značky.
Novinkou v ponuke automobilky Ford je detekcia chodcov určená aj pre úžitkové vozidlá Transit a Transit Custom. Systém zaznamená aj osoby na krajnicu alebo na chodníku, ktoré by mohli náhle vstúpiť do jazdnej dráhy.
Ford testoval systém na uzavretých testovacích plochách s figurínami v životnej veľkosti. Vývojový tím ladil elektroniku aj v rušných uliciach európskych miest ako Paríž alebo Amsterdam.
Predkolízny systém, ktorý je súčasťou adaptívneho tempomatu, reaguje v niekoľkých fázach. Ak zaznamená chodca a vyhodnotí riziko zrážky ako bezprostredné, najprv upozorní vodiča zvukovým signálom aj výstražným znamením na prístrojovej doske. Ak vodič nezareaguje, systém uvedie brzdovú sústavu do stavu pohotovosti tým, že zmenší vzdialenosť medzi brzdovým obložením a kotúčmi. Ak od vodiča stále neprichádza žiadna odozva, prikročí systém k samočinnému brzdeniu.
K istote vodiča a bezpečnosti jazdy prispievajú aj ďalšie pokročilé asistenčné technológie ako adaptívny tempomat, rozpoznávanie dopravných značiek alebo kompenzácia bočného vetra.