BRATISLAVA. Sedem spoločností a záujmových združení vyzýva vládu na aktívny prístup k podpore využívania alternatívnych palív. "Národný politický rámec obsahuje iba veľmi všeobecné a nekonkrétne opatrenia," tvrdia signatári výzvy.
V súčasnosti sa skončilo medzirezortné konanie o dokumentoch Národný politický rámec pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami a Národná politika zavádzania infraštruktúry pre alternatívne palivá v podmienkach SR. Tieto boli pripravované v gescii Ministerstva hospodárstva SR.
Podľa signatárov nie je vôbec jasné, akou ambíciou sa štát chce angažovať v danej oblasti, ani kedy alebo akým spôsobom sa majú jednotlivé opatrenia realizovať.
Zmierniť vplyv na zdravie aj zvýšiť nezávislosť EÚ
Dokumenty preberajú európsku smernicu o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá - elektrinu, zemný plyn, biopalivá a vodík. Cieľom tejto smernice je vybudovanie nabíjacej a čerpacej infraštruktúry a dosiahnutie 10-percentného podielu energie z obnoviteľných zdrojov v doprave do roku 2020.
"Základná infraštruktúra je impulz pre naštartovanie tohto trhu, ktorý na Slovensku dlhodobo absentuje," uviedol pre SME Jaroslav Sýkora zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu.
Podiel 10 percent sa má dosiahnuť viacerými prostriedkami - zabezpečením výstavby základnej infraštruktúry a podporovaním využívania dopravných prostriedkov využívajúcich alternatívne palivá. Tým sa zároveň zlepší energetická bezpečnosť, minimalizuje závislosť od ropy a zmierni negatívny vplyv dopravy na životné prostredie a zdravie obyvateľstva.
Národný politický rámec presúva zásadné detaily implementácie na ďalší externý dokument Konkrétne modely podpory predaja elektromobilov a dopravných prostriedkov používajúcich alternatívne palivá, ktorého znenie, ambícia, ani predpokladaný dátum implementácie dnes rovnako nie sú známe.
„V rámci medzirezortného pripomienkovacieho konania boli zaslané naše výhrady a vecne formulované pripomienky k problémovým bodom a veríme, že budú zohľadnené tak, aby sme dospeli k jasnej a funkčnej dlhodobej stratégii podpory alternatívnych palív v Slovenskej republike“ dodáva Jaroslav Sýkora zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu.
Bez výsledkov už od roku 2011
Signatári výzvy však pociťujú zásadnú obavu, že v predloženej podobe uvedené dokumenty nie sú dostatočne konkrétnou a ambicióznou transpozíciou smernice a ich výstupom nebude reálna podpora trhu s alternatívnymi palivami v SR.
Podľa Rastislava Lauka zo spoločnosti GreenWay sa od roku 2011 na MH SR vedie diskusia o podpore elektromobility a od roku 2015 aj o podpore alternatívnych palív vo všeobecnosti. Medzitým bola prijatá Stratégia podpory, po ktorej ale nenasledovala žiadna reálna implementácia opatrení.
Oba nové dokumenty tiež hovoria o opatreniach iba veľmi nejasne a s nedostatočnou ambíciou. „Obávam sa, že takýto prístup nie je v súlade s požiadavkami Smernice, čo môže rezultovať do pokračovania dlhodobej pasívnej role štátu v rozvoji elektromobility na Slovensku“ dodáva Lauko.
Signatári výzvy
Západoslovenská energetika, a.s.
Východoslovenská energetika, a.s.
GreenWay Infrastructure s.r.o.
Atos IT Solutions and Services s.r.o.
Schneider Electric Slovakia, spol. s r.o.
ELMARK PLUS, s.r.o.
Slovenská asociácia pre elektromobilitu
IT asociácia Slovenska