BANSKÁ BYSTRICA. Kampaň k Európskemu týždňu mobility 2016 vyvrcholí Dňom bez áut, ktorý bude vo štvrtok 22. septembra. V tento deň samosprávy v spolupráci s ich partnerskými organizáciami vyčlenia jednu či viaceré zóny v meste výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu.
Do tohtoročného ETM sa zapojilo rekordných 47 slovenských miest. Vlani ich bolo 30, informovala dnes Iveta Kureková, manažérka pre komunikáciu a PR Slovenskej agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici.
Podľa Kurekovej v Deň bez áut sa napríklad v Banskej Bystrici od 06.00 do 18.00 h uzatvorí parkovisko na Námestí slobody, kde je naplánovaná informačná kampaň o novej dopravnej politike v meste. V Lučenci sa zasa môžu tešiť na pokus o rekord "Najviac ľudí v pohybe pri tanci".
V Žiline sa časť ulice Vojtecha Spanyola a parkovisko pred mestským úradom uzavrie pre motorovú dopravu a premení na detské "zábavisko", koncertné miesto, či cyklistické parkovisko. Vo Svite plánujú uzatvoriť parkoviská pred dvoma základnými a dvoma materskými školami, ako i mestským úradom.
"Všetky zapojené mestá prostredníctvom svojich webov, lokálnych médií a sociálnych sietí vyzývajú obyvateľov, aby 22. septembra využili na cestu do práce, školy či obchodu iný dopravný prostriedok než auto," dodala Kureková.
Do Európskeho týždňa mobility 2016 sa mohli samosprávy zapojiť aj organizovaním aktivít súvisiacich s ústrednou témou kampane: Inteligentná a udržateľná mobilita - investícia do Európy, alebo zrealizovaním trvalých opatrení, ktoré prispejú k postupnému prechodu od prepravy osobným vozidlom na ekologickejší dopravný prostriedok.
Zúčastnené slovenské mestá sa do 30. septembra môžu zaregistrovať aj do Národnej súťaže ETM 2016, ktorú vyhlásil jej národný koordinátor - Slovenská agentúra životného prostredia a Ministerstvo životného prostredia. Súťažiť môžu v kategóriách aktívna samospráva, originálna aktivita, efektívne trvalé opatrenie a originálna fotografia/poster.
Európsky týždeň mobility sa koná každý rok od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility a vyzvali svojich obyvateľov využívať pre prepravu multimodálnu dopravu (peši, bicyklom, hromadnou dopravou). Národnú kampaň organizujú Slovenská agentúra životného prostredia s Ministerstvom životného prostredia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis.