DETROIT, BRATISLAVA. Na to, aby autá bez šoférov mohli jazdiť po svete, budú musieť spolu veľmi dobre komunikovať. Preto nie je označenie "autonómne" čiže samostatné auto celkom správne - je samostatné od človeka, no odkázané na spoluprácu s ostatnými autami.
Do popredia sa dostane odbor takzvanej telematiky, niekedy označovaný aj ako komunikácia V2I čiže Vehicle to Infrastructure. Ide o kombináciu telekomunikácií, spracúvania dát v reálnom čase a počítačového riadenia áut.
Lídrom v telematike sa chce stať americký telekomunikačný operátor Verizon, píše web Detroit News. Verizon v posledných mesiacoch kúpil už dve spoločnosti, ktoré sa telematike venujú - Fleetmatics Group a Telogis. Za prvú zaplatil 2,4 miliardy dolárov, druhú kúpil za nezverejnenú čiastku.
Vstupná brána do sveta budúcnosti
Obe spoločnosti sa venujú manažmentu vozového parku. Írska spoločnosť Fleetmatics má 37 000 zákazníkov, pre ktorých spravuje flotily úžitkových vozidiel a monitoruje ich polohu, rýchlosť, spotrebu paliva a ďalšie parametre.
V súčasnosti je na svete asi 8 miliónov GPS monitorovacích zariadení na vozidlá, do roku 2019 by mal ich počet vzrásť na 14 miliónov. Práve monitorovanie a manažment vozidiel by mal byť akousi vstupnou bránou do sveta komunikujúcich autonómnych áut.

Verizon by sa tak mohol pretransformovať z telekomunikačného operátora na dodávateľa služieb pripojenia a automobilového softvéru priamo pre automobilky. Podľa analytickej spoločnosti C.J. Driscoll & Associates, ktorá sa venuje oblasti telematiky, by mohol Verizon po uzavretí oboch zmlúv ovládať asi štvrtinu trhu s telematikou.
Kľúčom k sieti autonómnych áut je komunikačná infraštruktúra - a práve telekomunikační operátori ako Verizon takú vedia ponúknuť už dnes, prakticky bez ďalších investícií.
Pripojenie na internet je nevyhnutné
"Nemôžeme mať autá bez šoférov, ktoré nebudú pripojené na internet - a naša sieť im to umožní. Spoľahlivosť, stabilita a bezpečnosť siete bude čím ďalej tým dôležtejšia," vysvetľuje riaditeľ Verizonu Andres Irlando.
Detroit News len dodáva, že prerušený hovor nie je taký závažný, ako prerušené spojenie s autom v rýchlosti 130 kilometrov za hodinu.
"Budúcnosť autonómnych áut a automobilového priemyslu je zatiaľ nejasná," vysvetľuje Andres Irlando, a dodáva: "ale aktíva, ktoré máme a zhromažďujeme, z nás spravia silného hráča."
Podľa Driscollu bude Verizon najväčším hráčom na svete. Za svoje prenosové a riadiace služby si môže Verizon nechať vyplácať veľký mesačný poplatok.