Zdá sa vám, že stojíte na červenej na každej jednej križovatke a čakaním na semafory strávite celé hodiny? Možno sa len málo snažíte.
V novom videu YouTube kanála SciShow vyscetľuje Hank Green rozdiely medzi rôznymi druhmi križovatiek a spôsobe riadenia ich semaforov. Na rôznych križovatkách tak pre motoristov platia rôzne pravidlá.
Časovač
Mnohé križovatky majú prednastavenú sekvenciu, ako dlho z ktorej strany svieti na semafore zelená. Jednotlivé intervaly sa môžu počas dňa meniť, no stále ostávajú pevne nastavené.
Semafory sú niekedy doplnené tlačidlami pri priechodoch pre chodcov, ktorými si chodci môžu "objednať" zelenú.
Psychológovia hovoria, že ľudia znášajú čakanie príjemnejšie, keď vedia, ako dlho presne budú čakať. Netrpezlivým šoférom jazdiacim po našom hlavnom meste odporúčame aplikáciu Semafory (zadarmo pre Android), ktorá vám na vybraných časovaných križovatkách zobrazí odpočet toho, ako dlho budete ešte stáť na červenej.
Podobnú funkciu tiež spúšťa Audi vo vybraných mestách v USA.

Zelená vlna
Tieto časované semafory navyše bývajú vzájomne poprepájané tak, aby autá idúce v jednom smere vedeli prejsť na "zelenú vlnu".
K nej treba hlavne podotknúť, že v Bratislave ešte stále existujú úseky, kde je zelená vlna načasovaná na rýchlosť auta 60 kilometrov za hodinu, nie na modernú päťdesiatku. To potom vodičov môže motivovať, aby prekračovali maximálnu povolenú rýchlosť.
Kamerový detektor
Ďalší typ semaforov, ktoré sa vo videu spomínajú, sú tie s kamerou, ktorá rozpoznáva, či na križovatke čakajú z jednotlivých smerov autá. Kamery ich potom púšťajú podľa aktuálnych požiadaviek.
Dôležité je, aby vás kamera naozaj zaregistrovala. Zastavte až na čiare križovatky a posledné metre prejdite radšej pomalšie.
Nemáme vedomosť, že by sa niekde na Slovensku používali na riadenie semaforov kamery. Spoločnosť Siemens, ktorá prevádzkuje celú sieť semaforov v Bratislave, využíva ďalší spôsob - indukčné slučky.
Indukčná slučka
Indukčné slučky sú vlastne cievky zabudované v zemi. Cez cievku prechádza elektrina, čím sa vytvára magnetické pole; na základe zmien v tomto magnetickom poli potom senzory spoznajú, že nad nimi sa nachádza masa vodivého kovu.
Indukčnú slučku spoznáte podľa zárezov na vozovke. Autom by ste mali prejsť cez ňu - nestojte preto ďaleko pred semaforom, ale zastavte vždy až na hraničnej čiare.

Motorkárom video odporúča nad indukčnou slučkou sklopiť stojan motorky, aby sa zvýšila šanca na detekovanie vozidla. Cyklisti však majú smolu.
Bicyklom - a najmä nie tým s hliníkovým či karbónovým rámom - totiž nie je možné indukčnú slučku aktivovať, pretože je na ňom príliš málo vodivého kovu. Nie je to však výhovorka na prejdenie na červenú - radšej z bicykla zosadnite a prejdite cez križovatku po priechode pre chodcov.
