FRANKFURT, BRATISLAVA. S prechodom od fosílnych palív k alternatívnym pohonom by sa mali automobilky pripraviť na roky v červených číslach. Ani jedna značka nie je na elektromobiloch zatiaľ zisková, upozorňuje Bloomberg.
Po minuloročnej emisnej kauze začal koncern Volkswagen tlačiť na čo najrýchlejšie spustenie výroby a predaja elektromobilov. Prvý elektromobil pod novou značkou I.D. chce na trh priniesť v roku 2020, mal by stáť rovnako veľa ako dnešný Golf s naftovým motorom.

V roku 2025 by portfólio malo tvoriť desiatky modelov a v tom istom roku chce koncern predať tri milióny elektromobilov - štvrtinu z celkového predaja.
Desaťročie v strate
Na elektromobiloch však môže začať zarábať až na konci dvadsiatych rokov, píše Bloomberg. Odvoláva sa na súčasný stav elektromobility - ani jedna značka ešte nie je na alternatívnych palivách zisková.
Tesla štvrťrok čo štvrťrok vykazuje stratu, šéfi Fiatu Sergio Marchionne dokonca v roku 2014 požiadal verejnosť, aby si nekupovali elektrický Fiat 500e, keďže automobilka je na každom predanom kuse stratová. Automobilky zatiaľ elektromobily dotujú zo ziskov z predaja benzínových a naftových áut (Tesla elektromobily dotuje z rôznych vládnych grantov a dotácií.)
Kým Volkswagen predpovedá v roku 2025 zisky zvýšené o tretinu, podľa analytikov sa môže s príchodom elektromobilov dostať do straty. Naspäť do čiernych čísel sa vráti až na konci dvadsiatych rokov, uviedol pre Bloomberg Harald Hendrikse, analytik spoločnosti Morgan Stanley.
Koncern Volkswagen už teraz má extrémne vysoké náklady na výrobu auta. Zamestnáva 613 000 ľudí, čo je viac, ako Toyota a General Motors dohromady - pritom všetci traja vyrábajú zhruba rovnako veľa áut.
Nová platforma nie je lacná záležitosť
Napriek tomu, že sa v posledných rokoch Volkswagen venoval unifikácii dielov naprieč modelmi (rôznych značiek) a používaniu modulárnej podvozkovej platformy (MQB, MLB), má tiež extrémne vysoké náklady na výskum a vývoj. Pre elektromobily navyše vyvíja koncern novú platformu MEB.
Za minulý rok investoval do vývoja 13,6 miliardy eur - to je viac, než koncerny BMW a Daimler (Mercedes-Benz) dohromady. Žiadna iná firma na svete neinvestuje do vývoja toľko, ako Volkswagen.
Toto všetko sú zlé správy najmä pre investorov automobiliek. Prechod od spaľovacích motorov na alternatívny pohon je pre firmy náročný a nákladný - musia investovať viac do vývoja a výskumu, preškoliť personál, upraviť
Volkswagen tak okrem samotných elektromobilov čelí ešte jednej výzve - presvedčiť nervóznych investorov, že urobí všetko preto, aby sa čo najrýchlejšie opäť vráti k zisku. Zvyknúť si na novú realitu elektromobilov tak môže byť pre výrobcov ešte náročnejšie, ako pre zákazníkov.