STUTTGART, BRATISLAVA. Mercedes si v týchto dňoch pripomína 70. výročie vzniku Unimogu. Presnejšie povedané, jeho prvého prototypu, ktorého skonštruovanie podnietila neutešená situácia v Nemecku pred koncom 2. sv. vojny.
Krajina v tom období okrem iného trpela nedostatkom základných potravín, čo primälo Alberta Friedricha, dlhoročného šéfa vývojového oddelenia leteckých motorov Daimler-Benz, k tomu, aby začal v roku 1944 uvažovať nad zostrojením terénneho vozidla, ktoré by v prvom rade pomohlo zlepšiť poľnohospodársku produktivitu.
Keď sa však v auguste 1945 zrodili plány pripravovaného automobilu bolo jasné, že bude mať ďaleko všestrannejšie využitie. Aj preto dostal pomenovanie Unimog, odvodené z nemeckého Universal Motor Gerät, čo sa dá voľne preložiť ako "univerzálny motorový stroj".

Zostrojením prototypu bol začiatkom roka 1946 poverený hlavný konštruktér nemeckej automobilky Heinrich Rössler. Výsledkom jeho snaženia sa stal koncepčný model Unimog Protype 1, ktorý absolvoval prvé testovacie jazdy v teréne 9. októbra 1946.
Za volant vozidla plne naloženého drevom si sadol sám Rössler. Dočinenia pritom mal s ľahkým nákladným vozidlom prispôsobeným na jazdu v teréne. Znamenalo to vysokú svetlosť, pohon všetkých kolies či uzamykateľné diferenciály na oboch nápravách.
Keďže žiadny vhodný vznetový motor nebol v tom čase k dispozícii, prototyp poháňal benzínový štvorvalec s objemom 1,7 litra zo sedanov radu 170V. Išlo však len o dočasné riešenie, kým sa nepodarí dokončiť vývoj nového dieselového agregátu OM 636.

Prvý sériový Unimog, ktorým sa v roku 1947 stal typ U 25, už poháňala novovyvinutá jednotka produkujúca výkon 25 koní. Nákladiak vďaka nej a 6-stupňovej prevodovke s krátkymi prevodmi dosahoval maximálnu rýchlosť 50 km/h. Teda dvojnásobnú v porovnaní s vtedajšími traktormi.
Vpredu a vzadu mal vyvedené hnacie hriadele pre pohon náradia a v kabíne miesto pre dvoch ľudí. Jeho pohotovostná hmotnosť bola 1780 kg, kým celková 3150 kg.

Rázvor vozidla mal 1760 mm a rozchod len 1270 mm. V tomto smere výrobca vyšiel v ústrety poľnohospodárom a prispôsobil konštrukciu automobilu typickému rozstupu medzi dvoma riadkami zemiakového poľa.
Unimog sa v nasledujúcich rokoch osvedčil ako praktický "pracovný stroj", ktorý mal a má, vďaka vysokej modularite konštrukcie, všestranné využitie. Dokáže plniť funkciu traktora, ťahača, nákladiaku, hasičského, armádneho či expedičného auta.
Aj táto jeho univerzálnosť prispela k tomu, že sa ho počas 70-ročnej histórie predalo takmer 400-tisíc kusov.