ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. "Losí test" je zľudovelé označenie pre test správania sa auta pri vyhýbacom manévri vo vyššej rýchlosti. Po prudkom trhnutí volantu na jednu a druhú stranu by malo ostať na ceste a vyhnúť sa rozostaveným kužeľom.
Losiemu testu sa dlhodobo venuje švédsky motoristický časopis Teknikens Värld - asi najznámejší je jeho test Mercedesu-Benz triedy A, ktorý sa v roku 1997 pri losom teste prevrátil.
Pre zvládnutie losieho testu je dôležité nízke ťažisko, kvalitné pneumatiky, dobrá geometria a nastavenie podvozku aj správne fungujúci stabilizačný systém.
Toyota Hilux mala problém v losom teste už v roku 2007. Teknikens Värld zopakoval losí test s novým Hiluxom - a zistil, že na osemnásťpalcových kolesách sa pick-upu nadvihuje zadné koleso a pred prevrátením ho zachráni len zásah vodiča.

Toyote sa koleso zdvihlo zo zeme už pri rýchlosti 60 kilometrov za hodinu, pričom konkurencia je stabilná aj v sedemdesiatke. Na sedemnásťpalcových kolesách nie je problém taký výrazný.
Teknikens Värld uvádza, že Hilux testovali so štyrmi pasažiermi a batožinou v celkovej hmotnosti 830 kg - o 172 kíl menej, ako je výrobcom udávaná maximálna nosnosť.
"V rámci vývoja Hiluxu skúšala automobilka aj jeho schopnosti vo vyhýbacom manévri podľa medzinárodných štandardov, kde auto obstálo," uviedol pre časopis Bengt Dalström, komunikačný riaditeľ švédskeho zastúpenia Toyoty v oficiálnom stanovisku. Švédske zastúpenie si tiež vyžiadalo podrobnosti o parametroch, s ktorými bol losí test vykonaný.