Jazdenie v zimnej sezóne je o niečo náročnejšie ako jazdenie v lete. Dážď, hmly, sneh či poľadovica a menej denného svetla vyžadujú zvýšenú pozornosť, rozptýliť môže aj tepelný diskomfort či blížiaci sa vianočný zhon.
Preto je dôležité na zimu pripraviť seba aj auto. Jednou z oblastí, ktorú netreba zanedbať, je správna starostlivosť o čelné sklo.
Výhľad z auta je totiž celkom kľúčový - na to, čo nevidíte, nemáte ako zareagovať.
Nebude vás ani oslepovať protisvetlo, ktoré sa rozptyľuje na nečistotách špinavého skla.
Okno treba umyť najprv zvnútra
Začnite tým, že okná auta poumývate zvnútra. Je možné, že sa na nich usadil prach či mastný film - špeciálne, ak máte v aute zanesený kabínový filter. Pohromou pre viditeľnosť sú aj deti, ktoré si kreslia prstom po orosených oknách.

Na umývanie zvnútra sa nám najviac osvedčil bežný "domáci" čistič na okná bez akýchkoľvek vôní či prímesí - špinu umyje a nezanecháva žiadny film.
Existujú však aj rôzne domáce návody na čistenie okien, po ktorých by sa mali sklá menej rosiť a špiniť.
Ďalším krokom je výmena stieračov - gumičky totiž nie sú "celoživotné". Najlepšie sú, samozrejme, značkové stierače (napríklad Bosch), ktoré vydržia dlho. Aj tie z obchodných reťazcov za pár eur sú lepšie ako staré - no zhoršenie na nich badať už po pol roku.
Existujú aj spreje na čelné sklo odpudzujúce vodu, ich účinok demonštruje video nižšie. Na to, aby fungovali, musíte ísť rýchlejšie, takže za náhradu stieračov sa považovať nedajú.
Navyše s tým, ako sa na skle usádza špina, účinok takéhoto spreja klesá.
Aký je rozdiel medzi zimnou a letnou vodou do ostrekovača?
Samozrejme, na rozdiel od stieračov a sprejov je v ponuke aj jedna sezónna špecialita - kvapalina do ostrekovača. Letná a zimná kvapalina sa mierne líšia, svojím účinkom, a preto aj zložením.
V lete je najväčším problémom hmyz - letné zmesi preto bývajú namiešané tak, aby najmä rozpúšťali organické látky. V zime sa musí sklo čistiť od blata a soli - a to aj pri teplotách pod nulou.