Hamilton ovládol daždivé preteky v Brazílii, znížil stratu na Rosberga

V predposlednom podujatí sezóny sa o titule ešte nerozhodlo.

Nico Rosberg(Zdroj: TASR/AP)

Formula 1

13. November 2016 o 17:10
Veľká cena Brazílie
Víťaz: Lewis Hamilton (Mercedes)
Prenos
V brazílskom Interlagose sme nového majstra sveta nespoznali. Lewis Hamilton vyhral tretie preteky za sebou a sťahuje náskok svojho tímového kolegu. Nico Rosberg skončil na dobrom druhom mieste a všetko má vo svojich rukách. O dva týždne v Abu Zábi mu stačí skončiť na treťom mieste. Stupne víťazov doplní holandský pretekár Max Verstappen, ktorý predviedol skvelú stíhaciu jazdu a pódium si určite zaslúži. Neslávne skončil Felipe Massa, ktorý svoje posledné domáce preteky nedokončil. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný večer.
Konečné poradie pretekov:

1. Lewis Hamilton (Mercedes)
2. Nico Rosberg (Mercedes) + 11,455
3. Max Verstappen (Red Bull) + 21,481
4. Sergio Pérez (Force India) +25,346
5. Sebastian Vettel (Ferrari) +26,334
6. Carlos Sainz (Toro Rosso) +29,160
7. Nico Hülkenberg (Force India) +29,827
8. Daniel Ricciardo (Red Bull) +30,486
9. Felipe Nasr (Sauber)+42,620
10. Fernando Alonso (McLaren Honda) +44,432
11. Valtteri Bottas (Williams) +45,292
12. Esteban Ocon (Manor Racing) +45,809
13. Daniil Kvjat (Toro Rosso) +51,192
14. Kevin Magnussen (Renault) +51,555
15. Pascal Wehrlein (Manor Racing) +60,498
16. Jenson Button (McLaren Honda) +81,994

Nedokončili:

Esteban Gutiérrez (Haas F1), Felipe Massa (Williams), Jolyon Palmer (Renault), Kimi Räikkönen (Ferrari), Marcus Ericsson (Sauber), Romain Grosjean (Haas F1).
Koniec závodu.
71 Víťazom Veľkej ceny Brazílie sa stáva LEWIS HAMILTON! Trvalo to síce viac ako tri hodiny, no britský pilot nechyboval ani raz a stenčil náskok svojho tímového kolegu na rozdiel dvanástich bodov.
70 Sebastian Vettel sa dostáva na piate miesto, keď sa mu konečne podarilo predbehnúť Carlosa Sainza. Nemec už ale ďalšie priečky nezíska.
69 Max Verstappen to napokon zvládol a v dramatickom súboji sa dostal cez Sergia Peréza. Mexický jazdec tak prichádza o miestenku na pódiu.
68 Holandský mladík sa už dostáva na zadné krídlo Sergia Peréza. Osobne si myslím, že je len otázkou času, kedy sa Max Verstappen dostane na pódium.
67
67 Max Verstappen jazdí nekompromisne. V súboji so Sebastianom Vettelom nemal zľutovanie a nedal mu ani milimeter priestoru. Následne okamžite predbehol aj Carlosa Sainza.
66 Max Verstappen sa dostal už na piate miesto a dokonca zaútočil už na Sebastiana Vettela. Nemec sa ale dobre a hlavne čisto bránil.
65 Carlos Sainz si nenápadne jazdí na štvrtom mieste. Pomaly sa na neho ale doťahuje Sebastian Vettel, ktorý má zálusk na jeho pozíciu.
64 Daniel Ricciardo naďalej stúpa vo výsledkovej listine. Tentokrát sa vonkajšou stranou dostal cez Felipeho Nasra a dostáva sa na priebežné ôsme miesto.
63 Daniel Ricciardo sa dostáva cez Estebana Ocona a momentálne je aspoň na deviatom mieste. Manor ale zatiaľ drží zubami-nechtami jeden cenný bod.
62 Bohužiaľ, za zatiaľ neznámych príčin končí v dnešných pretekoch Esteban Gutiérrez. Ani jeden monopost tímu Haas F1 tak nedôjde až do cieľa.
61 O zábavu sa nám stará najmä Max Verstappen. Stíhacia jazda tohto pretekára pokračuje ďalej a dostáva sa cez Estebana Ocona.
60 Max Verstappen teraz akoby lietal na trati. Dostal sa už aj cez ruského pilota a momentálne jazdí na deviatom mieste. Pred ním je už Esteban Ocon.
59 Max Verstappen sa snažil zaútočiť na Daniela Ricciarda a napokon sa mu to podarilo. Holandský pretekár už útočí aj na Daniila Kvjata.
58 Red Bully sú tesne na konci prvej desiatky. Rakúsky tím má už len približne dvadsať minút na to, aby sa ešte posunul vo výsledkovej listine.
57 Nicovi Rosbergovi mokré podmienky vôbec nesedia. Na svojho tímového kolegu krátko po reštarte stráca už takmer tri sekundy.
56
56 Preteky boli opäť reštartované. Lewis Hamilton si bez najmenších problémov udržal prvé miesto. Naopak, Fernando Alonso chyboval a klesol na posledné miesto.
55 Safety car odíde na konci tohto kola do boxov! Medzitým išiel Max Verstappen ku svojim mechanikom a kvôli bezpečnosti zvolil pneumatiky s modrým označením.
54 Red Bullu stávka na riziko nevyšla. Na trati opäť pribúda množstvo vody, a tak sú jeho zelené pneumatiky veľkým problémom. Zrejme bude musieť ísť do boxov.
53 Daniel Ricciardo išiel opäť do boxov a jeho šance na dobrý výsledok sú zrejme definitívne preč. Opäť si jeho monopost obul modré pneumatiky.
52 Na trati sa nič zaujímavého nedeje a preto vidíme lúčiaceho sa Felipeho Massu. Ten sa zvítal už aj so svojou manželkou, synom či mechanikmi.
51 Jenson Button sa opäť sťažuje svojmu tímu. Podľa jeho slov sa nedá auto ovládať. Britský pilot ale zatiaľ ostáva na trati a naďalej bojuje.
50 Televízne kamery si vyberajú Felipeho Massu, ktorý sa s národnou vlajkou lúči so svojimi fanúšikmi. Medzičasom odpratávajú jeho monopost.
49 Táto situácia vyhovuje najmä monopostom Red Bullu, ktoré sa vracajú do boja o víťazstvo. Rozdiely sa nám totiž absolútne zminimalizujú.
48
48 Tak toto je smutná rozlúčka Felipeho Massu. Ten havaroval a rozbil svoj monopost. Síce kýva svojim fanúšikom, no na trati uvidíme opäť bezpečnostné vozidlo.
47 Daniel Ricciardo v istých častiach okruhu doslova lieta. V sektoroch, kde je viac vody má ale problémy a zatiaľ je len na desiatom mieste.
46 Pozrime sa na čelo pretekov. Lewis Hamilton má komfortný náskok 18 sekúnd. Je to aj kvôli tomu, že Nico Rosberg mal problémy a takmer dostal hodiny.
45 Sebastian Vettel pokračuje vo svojej stíhacej jazde a dostáva sa na šieste miesto, keď v prvej zákrute predbehol domáceho pretekára Felipeho Nasra.
44 V Red Bulle poriadne riskujú a pneumatiky so zeleným označením dostáva aj Max Verstappen. V kartovej terminológii hrajú v rakúskom tíme ALL IN.
43 Najrýchlejšie kolo pretekov zajazdil Lewis Hamilton. Okrem toho sme videli krásny súboj medzi Sebastianom Vettelom a Fernandom Alonsom. Nemec sa napokon dostáva na siedme miesto.
42 Pekný vláčik sa nám vytvoril od šiesteho po ôsme miesto, kde sú sformovaní Felipe Nasr, Fernando Alonso a Sebastian Vettel. Bojuje sa o každý jeden bodík.
41 Daniel Ricciardo zamieril k svojim mechanikom a obul intermedialky. Medzitým si odpykal aj svoj päťsekundový trest z úvodu pretekov.
40 Nico Rosberg jednoznačne nestačí sile Red Bullu. Na holandského mladíka stratil už takmer dve sekundy a jeho manko stále narastá.
38
39 Max Verstappen sa dostal do hodín a takmer narazil do bariéry. Fantastickým spôsobom ale situáciu ustál a dokonca sa udržal aj pred Nicom Rosbergom.
38 Jenson Button bol pred pár kolami v boxoch, no teraz sa sťažoval do vysielačky, že jeho pneumatiky nefungujú dobre. Brit je momentálne na poslednom mieste.
37 Sebastian Vettel sa trápi na desiatom mieste a stále nevie prejsť cez Estebana Ocona. Tomu v šialených pretekoch momentálne patrí 9. priečka.
36 Valtteri Bottas si teraz poradil na cieľovej rovinke s Pascalom Wehrleinom a dostáva sa na jedenáste miesto. Následne sa cez monopost Manoru dostal aj Nico Hülkenberg.
35 V tomto kole ale poriadne pridal Lewis Hamilton a zvýšil svoj náskok o viac ako štyri desatiny. Na štvrté miesto pomaly dobiedza aj Daniel Ricciardo.
34 Max Verstappen ide vynikajúco a už sa dostáva k sekundovej hranici. Dokonca zajazdil najrýchlejšie kolo dnšných pretekov a bude útočiť na prvé miesto.
33 Sila Red Bullov sa okamžite po reštarte prejavuje. O dve priečky si polepšil Daniel Ricciardo a momentálne je tak na piatom mieste.
32
32 Max Verstappen sa krásnym spôsobom dostal cez Nica Rosberga. Vonkajšou stranou zaskočil nemeckého pilota a dostáva sa na druhé miesto pretekov.
31 Bernd Mayländer pôjde dole na konci tohto kola. Verme, že budeme pretekať dlhšie ako v predošlom prípade, keď havaroval Kimi Räikkönen.
30 Jazdci pomaly končia už tridsiate kolo dnešných pretekov. Musíme však jedným dychom dodať, že ostro sa jazdilo menej ako päť kôl.
29 Pod dohľadom bezpečnostného vozidla sa opäť začína pretekať. Pripomeňme si, že na prvom mieste je Lewis Hamiltom, ktorého nasledujú Nico Rosberg a Max Verstappen.
Podľa najnovších informácii by sa preteky mali reštartovať približne o desať minút. Pomaly sa začína obliekať aj Nico Rosberg, ktorý jazdil s prehľadom na druhom mieste. Opäť platí pravidlo o pneumatikách s modrým označením.
28 Preteky sú opäť prerušené! Nevyzerá to vôbec dobre, hoci Lewis Hamilton tvrdí, že trať je fajn. Každopádne, monoposty smerujú znova do boxovej uličky. Charlie Whiting nemá inú možnosť.
27 Z tribún sa ozýva piskot. Aj samotný Lewis Hamilton sa už vyjadril, že by sa mohlo začať pretekať. Všetko je to ale na vedení pretekov.
25
26 Televízne kamery nám teraz ukázali moment, po ktorom musel skončiť Jolyon Palmer. Britský jazdec totiž nešťastne trafil Daniila Kvjata.
25 Sebastian Vettel komunikoval so svojim tímom. Podľa jeho slov sa podmienky ešte troška zhoršili. Nemec je momentálne až na štvrnástej pozícii.
24 Bernd Mayländer si dnes poriadne zajazdí. Zatiaľ sme nedostali informáciu o tom, ako dlho bude na trati. Každopádne, máme za sebou tretinu pretekov.
23 Nico Hülkenberg zrejme dostal defekt, keďže musel ísť do boxov. Sadu pneumatík ale nemenil, takže Nemec zrejme doplatil na nejaké nečistoty na trati.
22 Podľa live timingu zostal v boxoch Jolyon Palmer. Pre jazdca tímu Renault sa tak dnešná Veľká cena Brazílie končí predčasne.
21 Pretekári sú už opäť na trati, samozrejme v doprovode bezpečnostného vozidla. Opäť môžeme len čakať, dokedy bude Bernd Mayländer krúžiť na trati.
Tak toto je zaujímavý moment. Charlie Whiting doslova nariadil všetkým jazdcom, aby ich monoposty mali obuté monzúnky, teda pneumatiky s modrým označením.
Medzitým sme zaznamenali dve informácie o trestoch. Felipe Massa dostáva päťsekundový trest za predbiehanie počas žltej vlaky. Rovnaký trest dostal aj austrálsky jazdec Daniel Ricciardo, ktorý išiel do boxov v čase, keď bola boxová ulička uzatvorená.
20 Preteky sú v tomto momente prerušené! Nehoda Kimiho Räikkönena donútila zasiahnuť aj Charlieho Whitinga. Všetky monoposty smerujú do boxov.
20
20 Tak toto je neuveriteľné! Safety car odišiel z trate, no o pár sekúnd neskôr havaroval Kimi Räikkönen. Stalo sa tak hneď na cieľovej rovinke. Našťastie, ho netrafil Max Verstappen či ďalší pretekári.
19 Bezpečnostné vozidlo pôjde v tomto kole dole a opäť sa začne pretekať. Znova to má všetko vo svojich rukách Lewis Hamilton, ktorý vedie štartové pole.
18 Daniel Ricciardo je vyšetrovaný za svoj prejazd boxovou uličkou. V tom čase totiž mala byť uzatvorená, a tak tam Austrálčan nemal čo robiť.
17 Bernd Mayländer je stále na trati, ale na nej je stále množstvo nečistôt. Traťoví maršáli sa snažia ich odstrániť, no toto tiež nebude také ľahké.
16 Tempo pretekov sa nám upokojilo. To určite neteší Lewisa Hamiltona, ktorý prišiel o svoj trojsekundový náskok. Medzitým dostal hodiny aj Sergio Peréz.
15 Safety car je opäť na trati! Medzičasom išli do boxov obaja piloti Red Bullu, hoci prvotná informácia hovorila o tom, že k mechanikom sa ísť nesmie.
14
14 Marcus Ericsson mal nehodu a "zaparkoval" to v blízkosti boxovej uličky. Pre švédskeho pilota sa preteky končia a podľa oficiálneho oznamu je uzavretá boxová ulička.
13 Doposiaľ najväčší posun zaznamenali jazdci tímu Manor Racing. Tí ostávajú na trati a sú na dostrel prvej desiatky. Toto skutočne nevidíme často.
12 Tak toto budú mimoriadne dramatické preteky, dovolím si tvrdiť už po dvanástich kolách. Na čele zatiaľ jazdí Lewis Hamilton a má náskok 3,3 sekundy.
11
11 Sebastian Vettel sa ocitol v protismere, keď dostal hodiny! Teraz mal obrovské šťastie, že ho netrafil jeden z pilotov, ktorý bol za ním. Fúúú, našťastie ideme ďalej bez nehody.
10 V boxoch je teraz poriadne rušno. K svojim mechanikom zašli aj obaja jazdci Williamsu. Pretekári na popredných pozíciach ale ostávajú ďalej na trati.
9 Pneumatiky so zeleným označením dostáva aj Jenson Button. Medzitým si jeho krajan Lewis Hamilton vypracoval viac ako dvojsekundový náskok.
8
8 Max Verstapen jazdí okamžite agresívne a dostáva sa cez fínskeho pretekára Kimiho Räikkönena. V Renaulte povolali do boxov Kevina Magnussena a dávajú mu prekvapujúco intermedialky.
7 Safety car pôjde v tomto kole dole! O malú chvíľu sa nám tak skutočne začne Veľká cena Brazílie. Tempo už pomaly udáva Lewis Hamiltom, ktorý potrebuje vyhrať.
6 Podľa prvotných správ by mokré podmienky mali vyhovovať najmä jazdcom Red Bullu a práve Max Verstapen sa vyjadril, že by sa už dalo pretekať.
5 Takto si rozhodne svoje posledné domáce preteky nepredstavoval ani Felipe Massa. Ten sa tu v roku 2008 takmer tešil z titulu majstra sveta, no práve dážď jeho sen zmaril.
4 Viacerí piloti sa sťažujú a komunikujú so svojim tímom. Aktuálne je skutočne ťažko povedať, ako vlastne dnešné preteky budú vyzerať. Samozrejme, budeme vás informovať.
3 Na trati sa momentálne nič "zaujímavé" nedeje. Môžeme si tak povedať, že blízko k titulu je Nico Rosberg, no k tomu by Nemec potreboval víťazstvo. Na vode sa mu ale nezvykne dariť.
2
2 Nechcem byť zlým prorokom, ale toto vyzerá na dlho. Jazdci sa snažia vyjazdiť ideálnu stopu, no ako som spomínal, vody je na trati veľmi veľa.
1 Dnešné preteky nám teda začali, no tentokrát sme ukrátení o ten dramatický úvod pretekov. Jazdí sa teda za bezpečnostným vozidlom. Lewis Hamilton dokonca hovorí, že pred sebou skoro nič nevidí.
Závod práve odštartoval.
Veľká cena Brazílie sa začne s desaťminútovým meškaním a za doprovodu bezpečnostného vozidla. Uvidíme, koľko kôl bude Bernd Mayländer krúžiť na okruhu. Každopádne, vody je na trati veľmi veľa.
Čerstvé informácie hovoria o tom, že do dnešných pretekov nenastúpi Romain Grosjean. Ten totiž tesne pred začiatkom pretekov doplatil na mokré podmienky a narazil svojim monopostom do bariéry. Navyše, odštartovať by sa malo za safety carom.
Vážení športoví priatelia, vítam vás pri sledovaní online priameho prenosu z pretekov Formuly 1. Predposledné preteky tejto sezóny bude hostiť brazílsky Interlagos a my vám ponúkneme aktuálne dianie z tohto okruhu.

PORADIE ŠAMPIONÁTU

V celkovom poradí majstrovstiev sveta zatiaľ vedie nemecký pretekár Nico Rosberg. Ten má na konte 349 bodov a pred druhým Lewisom Hamiltom má 19-bodový náskok. Už dnes sa tak Nemec môže stať majstrom sveta, no k tomu by potreboval víťazstvo alebo nečakané odstúpenie jeho tímového kolegu. Britského pilota Mercedesu môže mrzieť najmä vypadnutie v Malajzii, kde kvôli technickým problémom prišiel o jasných 25 bodov. Kým o treťom mieste je už rozhodnuté, veľký boj ešte bude o štvrtú priečku. V rozmedzí desiatich bodov sú totiž zoradení Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen a Max Verstapen.

PROFIL OKRUHU

Brazílsky okruh Interlagos je pomenovaný po tragicky zosnulom brazílskom pretekárovi Carlosovi Pacemu. Meria len 4 309 metrov, a tak patrí medzi najkratšie okruhy v celom kalendári F1. Dnešné preteky sú vypísané na 71 kôl, takže sa môžeme tešiť na skvelé motoristické divadlo. Okruh je situovaný je v nadmorskej výške 800 metrov, a tak monoposty strácajú približne 8-percentnú časť svojho výkonu. Na tomto okruhu sa Veľká cena Brazílie jazdí nepretržite od roku 1990 a najčastejšie sa tu tešil z víťazstva Michael Schumacher (4). V posledných dvoch rokoch tu dominoval jeho krajan Nico Rosberg.

PAMÄTNÝ MOMENT

Jeden z pamätných momentov sa na Interlagose udial v roku 2008. Vtedy zvíťazil domáci Felipe Massa, no majstrovský titul mu vyfúkol Lewis Hamilton. Ten v poslednej zákrute predbehol Tima Glocka, ktorý v mokrých podmienkach neprezul pneumatiky. Brit tak skončil na potrebnom piatom mieste a v porovnaní s Massom získal o bod viac. Ako som už spomínal, aj dnes sa môže rozhodnúť o majstrovi sveta a podľa prvotných správ je veľmi pravdepodobné, že poriadne zamieša kartami aj dážď.

KVALIFIKÁCIA

Víťazom kvalifikácie sa stal Lewis Hamilton, ktorý v internom súboji zdolal Nica Rosberga. Mercedes tak získal 19. pole postion v tejto sezóne, čo len potvrdzuje jeho jasnú dominanciu. Stupne víťazov skompletizoval Kimi Räikkönen. Fínskeho pretekára Ferrari doplní v druhom rade agresívne jazdiaci Max Verstapen. Príjemným prekvapením bol výkon Romaina Grosjeana, ktorý s odretými ušami prešiel do tretej časti a napokon skončil siedmy. Naopak, sklamanie sršalo z Felipeho Massu, pre ktorého je to posledná domáca Veľká cena v kariére. V kvalifikácii skončil na 13. mieste, a tak vyštartuje až zo siedmeho radu.
Vítame Vás pri on-line prenose. Závod sa začne o 17:00.

Článok pokračuje pod video reklamou

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 4. Gopass-dovolenka, ktorá sa oplatí
 5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 33 636
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 22 316
 3. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 18 842
 4. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 12 187
 5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 10 242
 6. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 5 712
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 4 975
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 581
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 749
 10. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku 2 358

Téma: Online prenosy


Článok je zaradený aj do ďalších tém Formula 1

Hlavné správy zo Sme.sk

Neprehliadnite tiež

Ako vzniká zabudnutá Tatra z Bratislavy? (rozhovor)

Projekt má pripomenúť kvality slovenského automobilového dizajnu.

Hyundai i30 N Line vyzerá ako hot hatch, aj keď ním nie je

Od ostrejšej verzie si požičal väčšinu dizajnových prvkov.

Sen o elegantnom kupé z Bratislavy sa stane realitou

Koncept, ktorý ostal na papieri, sa rodí po 55 rokoch.

Renault pritvrdil, Mégane R.S. vo verzii Trophy má až 300 koní

Pribudla možnosť manuálnej prevodovky a sedadlá Recaro.