Od polovice novembra sa na čerpacích staniciach predáva takzvané zimné palivo. Je pripravené odolať aj prichádzajúcim zimným mrazom.
Čerpacie stanice ho nezačínajú ponúkať zo samopaše, prikazuje im to technická norma STN EN 590. Podľa nej sa musí od 16. novembra na čerpacích staniciach predávať takzvaná zimná motorová nafta.
Rozdiel medzi letnou a zimnou naftou je, pochopiteľne, v tom, ako odoláva nízkym teplotám. Problémom je parafín a ďalšie uhľovodíky prirodzene obsiahnuté v nafte, ktoré pri nízkych teplotách tuhnú, kryštalizujú a tieto kryštáliky môžu upchať sieťku palivového filtra.
Okrem zimnej nafty je aj zimný benzín
Letné palivá: od 15. apríla do 30. septembra
Zimné palivá: od 16. novembra do 28./29. februára
Prechodné palivá: od 1. marca do 14. apríla a od 1. októbra do 15. novembra
Teplota, pri ktorej nafta nepretečie cez filter, sa nazýva medzná teplota filtrovateľnosti. Letná nafta má MTF 0 stupňov Celzia, zimná nafta -20 °C.
Špeciálne aditíva v zimnej nafte majú nežiaduce správanie parafínov eliminovať, vysvetľuje František Čerňanský, vedúci rozvoja produktov Slovnaftu.
"Aj samotné zloženie motorovej nafty je v zimnom období mierne odlišné oproti letnému obdobiu z dôvodu zabezpečenia lepšej odolnosti paliva voči nízkym teplotám," dodáva Čerňanský.