BRATISLAVA. Suzuki zaznamenáva v poslednom čase na Slovensku nebývalý úspech. S modelom Vitara dosahuje rekordné čísla a momentálne je najpredávanejším autom u nás. Na nižšie miesta odsunul vozidlá Škody aj preto, lebo verzia kombi sa počíta v štatistike osobitne (v rebríčku tak nájdete osobitne Octaviu a Octaviu kombi).
Nič to však nemení na prenikavom úspechu Suzuki. V ofenzíve pokračuje aj zahájením predaja modelu Baleno. Na prvý pohľad ide o sivú myšku.
Baleno, vystavené na autosalóne, na seba nikdy nestrhávalo extra pozornosť, aj napriek tomu, že išlo o horúcu novinku. Nie je to auto, ktoré by nás zaujalo na prvý pohľad. Šedá farba len dotvára jeho nenápadný imidž.
Po usadení za volant neohromí. Interiér vyzerá jednoducho a vcelku prehľadne. Nájsť si správnu polohu za volantom nám chvíľu trvalo. Prekážal nám menší rozsah pozdĺžneho nastavenia volantu. Akoby mal šofér krátke ruky a dlhé nohy.
Sedadlá nám vyhovovali a vzhľadom k spôsobu použitia auta plne postačuje aj ich bočné vedenie. V testovanej najvyššej výbave GLX sú predné sedadlá vyhrievané, v tomto prípade nás potešila rýchlosť, s akou sa zohrejú.
“Mozgom“ pre všetky možné nastavenia multimediálneho systému je centrálny dotykový displej. Na domovskej stránke zobrazuje odkaz na štyri základné funkcie – navigáciu, hudbu, telefón (cez bluetooth) a smartfón (zrkadlenie telefónu).
Po prekliknutí sa na jednu zo štyroch základných funkcií nám prekážali menšie ikony jednotlivých ovládacích prvkov. Je to zrejme dané menším displejom, vo finále nepatrí riešenie Suzuki z tohto pohľadu k tým praktickým.
Na druhej strane to prináša minimum klasických tlačidiel (nastavuje sa nimi klimatizácia), pôsobí to prehľadne a jednoducho. Na prístrojovom paneli pred vodičom sa nachádza medzi tachometrom a otáčkomerom 4,2-palcový displej (len vo výbave GLX), na ktorom sa zobrazujú údaje palubného počítača.
Kontrastom k displeju a multifunkčnému volantu sú dve “tyčky“, slúžiace na ovládanie palubného počítača. Je to archaické a hlavne nepraktické riešenie.

Baleno je svojou veľkosťou, aj celkovou filozofiou vhodné do mesta a jeho okolia. Potvrdzuje to aj malý objem dostupných motorov. My sme ho vyskúšali s atmosférickým motorom 1,2 Dualjet a s manuálnou päťstupňovou prevodovkou.
Jazdenie v meste nás spolu s fotením stálo v priemere 5,4 l/ 100 km / benzínu/, a to sme nebrali ohľad na spotrebu. Krátke prevody umožňujú jazdiť v mestských rýchlostiach na štvrtom, a dokonca aj na piatom prevodovom stupni bez vibrácií z motora.

Najmä v prípade zaradenej “päťky“ však žiadnu akceleráciu netreba čakať. Baleno dostalo do výbavy aj radar, upozorňujúci na nebezpečné priblíženie k autu jazdiacemu vpredu. Je trochu otravný, najmä v hustej premávke a kolónach, reaguje totiž zbytočne skoro.
Mimo mesta klesá spotreba na 4,3 l a opäť bez akejkoľvek snahy o úspornú jazdu. Pri množstve predbiehaní bolo pre nás toto číslo veľkým prekvapením. Atmosféricky motor nekladie žiadne prekážky pri predbiehaní (jazdili sme s prázdnym autom, šofér + pasažier).
Turbo je v dnešných časoch bezpochyby pre väčšinu bežných užívateľov tým komfortnejším riešením. Atmosférický motor vyžaduje v každom prípade podradenie, v prípade Balena na tretí, alebo štvrtý prevodový stupeň.
Ťažko sa hľadajú otáčky, pri ktorých začne Suzuki naozaj ťahať. Nástup výkonu je totiž pozvoľný a žiadne náhle opretie do sedadla (ako v prípade turba) sa v žiadnom momente nekoná.
Z pozorovaní nám vyšlo, že Suzuki slušne akceleruje od 2500 otáčok a od 3000 až po vyše 6000 sme pocitovo zaznamenali najvyšší výkon bez akejkoľvek straty ťahu. Práve naopak, výkon akoby ešte mierne gradoval, čo potvrdzujú aj papierové údaje (66 kW/6000ot.).
Práve toto široké spektrum využiteľných otáčok je výhodou oproti turbomotorom. Kto ho vie využiť, nemá problém s predbiehaním. Minimálne s týmto motorom je spotreba Balena imúnna voči spôsobu jazdy.

Pri snahe o úsporu by sme ju o pár dcl znížili, ale ani “pretekárska“ jazda jej veľa nepridávala. Aj z tohto dôvodu sme neboli motivovaní jazdiť úsporne. V Balene má šofér zrazu pocit voľných rúk, resp. nohy na plyne, nie je zväzovaný strachom o spotrebu a nepočíta, koľkokrát zbytočne pridal.