Keď v roku 2007 vyhlásil Google súťaž o 30 miliónov dolárov, prihlásilo sa do nej 29 tímov. Prémiu v súťaži Google Lunar XPRIZE získa ten tím, ktorý ako prvý vyšle na Mesiac svoje vozidlo.
Podmienkou je absolvovanie trasy s dĺžkou aspoň 500 metrov a odoslanie fotografie s vysokým rozlíšením na Zem. Minulý rok v júli, keď sme o súťaži prvýkrát informovali, ostávalo do súťaže zapojených 16 tímov z pôvodného počtu 29. V súčasnosti pokračuje už iba pätica najlepších.
O víťazstvo sa snaží aj tím The Part-Time Scientists. Vznikol z iniciatívy IT experta, Roberta Böhma. V súčasnosti na projekte pracuje 35 inžinierov z troch krajín. Ich veľkou výhodou je podpora zo strany nemeckej automobilky Audi.
Malý mesačný rover tak získa pohon všetkých kolies quattro a batériu s označením e-tron. Nemeckej značke ide samozrejme o vlastnú propagáciu, preto sa nemôžeme čudovať použitým názvom.
V rámci podpory tímu The Part-Time Scientists pomáha pri vývoji mesačného vozidla 16 expertov z Audi. Prispeli najmä pri vývoji inteligentného pohonu všetkých kolies a optimalizovaní vysokovýkonnej elektroniky.
Pre zvýšenie stability sa inžinieri rozhodli zväčšiť vozidlo a jeho kolesá. Popritom sa im podarilo znížiť hmotnosť z 38 na 30 kg. Okrem využitia správnych materiálov im k tomu pomohla aj hliníková 3D tlač.
Audi však pomohlo pri vývoji aj iným spôsobom. Tak, ako prakticky každá automobilka, aj Audi používa rôzne sofistikované testy na testovanie výdrže vozidiel.
Vo svojich laboratóriách môže nasimulovať extrémne podmienky, panujúce na Mesiaci. Audi lunar quattro, ako znie oficiálny názov mesačného vozidla, tak prešlo aj testom výdrže.

Vo výbave roveru nebude chýbať štvorica kamier. Pomôžu pri hľadaní správnej cesty, ale aj pri zachytávaní 3D a 360° obrázkov. Zaujímavým motívom na fotografiu je rover, ktorý na Mesiac prieviezli v rámci misie Apollo 17.
Pristávací modul ALINA sa dotkne mesiaca v blízkosti miesta, kde v roku 1972 pristálo Apollo 17. Raketa, ktorá sa postará o presun nákladu na Mesiac, má prepravnú kapacitu 100 kg. Na miesto privezie dve vozidlá Audi lunar quattro, ale aj výskumné zariadenia ostatných partnerov.
Vlastné vedecké záujmy má na projekte NASA, Európska Vesmírna Agentúra ESA a Wikipedia. Misia tímu The Part-Time Scientists podľa plánu odštartuje koncom budúceho roka. Zatiaľ budú prebiehať testy a simulácia celej misie na Strednom východe.