Praha 9.januára (TASR) - Svetové automobilky Toyota a PSA Peugeot/Citro‰n začnú výstavbu nového spoločného závodu na výrobu automobilov v českom Kolíne v máji tohto roka. Závod, ktorý si vyžiada celkové investície 1,5 miliardy eúr, by mal byť dokončený v roku 2005.
Po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi automobiliek to uviedol český premiér Miloš Zeman. Doteraz najväčšia investícia na zelenej lúke v ČR vytvorí v regióne s 10-% nezamestnanosťou približne 2 000 až 2 500 nových priamych pracovných miest a ďalších zhruba 7 000 nepriamych miest.
Prvé automobily, ktoré postupne nahradia súčasné modely Peugeot 106, Citro‰n Saxo a Toyotu Yaris, by mali závod opustiť začiatkom roka 2005. Ročne potom továreň vyrobí 300 000 malých osobných vozidiel, ktoré budú typovo, váhovo i cenovo umiestnené pod súčasnou triedou. Určené budú zákazníkom, ktorí kupujú ojazdené vozidlá alebo základné či staršie modely. Automobily sa budú predávať pod jednotlivými značkami a budú vzhľadovo odlišné. Odhady ich cien sa pohybujú okolo 6 000 eúr, teda asi 194 000 Kč.
Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot/Citro‰n oznámili svoje rozhodnutie postaviť spoločný závod v priemyselnej zóne Kolín-Ovčáry 20. decembra 2001. Dohodu o spolupráci, týkajúcu sa spoločnej výroby nového typu automobilov, podpísali automobilky v júli 2001. Za týmto účelom založia spoločný podnik, v ktorom budú mať každá 50-% podiel. Obe spoločnosti však zostanú nezávislé. Toyota bude zodpovedná sa vývoj a výrobu a Peugeot za nákup a logistiku.
Nové auto bude podľa predstaviteľov automobiliek vybavené najnovšími technológiami, zabezpečujúcimi vysokú spoľahlivosť, nízke prevádzkové náklady, minimálnu záťaž pre životné prostredie a najmä aktívnu i pasívnu bezpečnosť, presahujúce doterajší štandard tejto triedy. Vybavený bude úspornými motormi poslednej generácie, a to benzínovým s objemom 1,0 litra a dieselovým s objemom 1,4 litra. Oba varianty budú vybavené počítačom riadenou prevodovkou.
* tan gl