TORRANCE, BRATISLAVA. Toyota Automobile Museum v meste Torrance je jedným z dvoch múzeí japonskej automobilky. Hlavné sa samozrejme nachádza v Tokiu, no aj to v Kalifornii má čo ponúknuť. Veď si tu svoje miesto našli všetky podstatné modely odzrkadľujúce bohatú históriu Toyoty na americkom trhu.
Tá sa začala písať v roku 1957 založením dcérskej spoločnosti Toyota Motor Sales USA. Predaj začal o rok neskôr, kedy automobilka do USA priviezla prvých 288 vozidiel. Až na jednu výnimku, model Land Cruiser, išlo výlučne o sedany Toyopet Crown.
Jeden z nich sa nachádza hneď pri vstupe do hlavnej sály múzea. Toyota Crown z roku 1971 zas reprezentuje posledný ročník tohto modelu, ktorého ročný predaj v tom čase predstavoval 3934 exemplárov.
V Japonsku úspešné auto teda Američanov veľmi neoslovilo. To už sa nedá povedať o Toyote Corona uvedenej na americký trh v roku 1965. Corona vybavená výkonným 1,9-litrovým motorom, klimatizáciou a automatickou prevodovkou sa stala prvým skutočne populárnym modelom značky medzi Američanmi s predajnosťou takmer 15-tisíc kusov za rok 1966.

Jedným z míľnikov automobilky v USA bola premiéra pick-upu Stout v roku 1964. V prvom roku sa predali síce len štyri exempláre, no počas dvojročného pôsobenia na trhu Stout napokon dosiahol na métu 4-tisíc predaných exemplárov.
V rozsiahlej zbierke, ktorá zahŕňa viac ako sto osobných automobilov a niekoľko pretekárskych špeciálov, nemôže chýbať ani legendárne športové kupé 2000GT. V múzeu sa nachádzajú hneď tri exempláre.
Azda najzaujímavejším z nich je verzia Golden Car. Toyota totiž vyrobila iba dva takéto nazlato lakované kusy modelu. Vozidlo vystavené v Torrance zdobilo stánok automobilky na 14. veľtrhu Tokyo Motor Show v roku 1967.

Kým 2000GT bol so svojou cenou 6800 dolárov dostupný len pre tých najbohatších, ďalší športový model Celica sa už prihováral masám. Napokon, Američania si v roku 1971 kúpili viac ako 17-tisíc kusov tohto kupé. Lepšiu predajnosť dovtedy žiadny iný model Toyoty vo svojom prvom roku na americkom trhu nezaznamenal.
Pozornosť v múzeu priťahuje tiež Land Cruiser FJ40 z roku 1979. Najazdených má len 3-tisíc míľ (cca 4830 km), čo z neho pravdepodobne robí najmenej používaný a najviac zachovalý exemplár svojho druhu na svete.

Športové úspechy Toyoty v Kalifornii pripomínajú modely ako MR2 z roku 1991, IMSA GTU Celica či Toyota Prius druhej generácie. Posledný menovaný model zaznamenal v auguste 2004 v Bonneville Salt Flats rýchlosť 210,4 km/h, čo podnietilo vznik novej triedy hybridných áut v slávnych rýchlostných pretekoch National Speed Week.
V Bonnville sa v roku 1992 predviedla aj spomínaná Toyota MR2, pričom dosiahla maximálnu rýchlosť 383 km/h. Zaujímavým kúskom je tiež Rodom Millenom upravená Celica siedmej generácie s výkonom 500 koní a pohonom všetkých kolies. Pozrieť si ju môžete, spolu s ostatnými uvedenými modelmi, v priloženej fotogalérii.