BRATISLAVA. Keď sa chodec pošmykne na neupravenom chodníku a zraní sa, môže žiadať náhradu škody. Tento rok začala platiť nová úprava, podľa ktorej ani netreba hľadať vinníka.

Pôvodne mali chodníky pred budovami odhŕňať majitelia susediacich budov, hoci chodníky a pozemky pod nimi sú vo vlastníctve obce. Za ich zimnú údržbu po novom zodpovedá príslušná obec či miestna časť.
Ale čo môže spraviť vodič, keď na ceste dostane šmyk a havaruje? Pokutu dostane on. Bez ohľadu na to, či tým niekomu inému spôsobil škodu, alebo nie.
S takouto otázkou sa na nás obrátil čitateľ Michal:
Čitateľ Michal sa pýta:
V bratislavskej Petržalke som sa v zákrute pošmykol na neposypanej, zľadovatenej ceste a narazil do zaparkovaného auta. Nebolo na ňom žiadne poškodenie, odniesli si to len moje zadné dvere. Zvonil som v panelákoch a hľadal majiteľa vozidla, ale bezúspešne.
Kontaktoval som políciu, ktorá na miesto poslala hliadku. Majiteľ auta potvrdil, že sa na jeho vozidle škoda nestala a že to nechce ďalej riešiť. Policajti mi v blokovom konaní dali pokutu 20 eur s tým, že je to najnižšia možná pokuta.
Na otázku, či sa to nedá vyriešiť dohovorom, odpovedali, že nie, lebo to neumožňuje zákon.
Škodu som spôsobil iba na svojom vozidle, majiteľ stojaceho vozidla to nechcel riešiť a nepoškodil som verejnoprospešné zariadenie ani cestu. Bol postup policajtov správny?
Vopred ďakujem za odpoveď!
Opýtajte sa aj vy. Vaše otázky píšte na auto@sme.sk.
Zákon predpisuje vodičom povinnosť prispôsobiť rýchlosť auta stavu a povahe vozovky. Tam, kde je v zime neupravená cesta, by tak mali spomaliť a dávať väčší pozor.