Minulý rok vyprodukovala doprava v USA viac emisií CO2 ako tamojší energetický sektor - prvý raz od roku 1970. Súvisí to s nástupom "čistejších" zdrojov elektriny, ale aj s nárastom dopravy.
Dobrá ekonomická situácia a nízka cena palív motivujú Američanov k tomu, aby viac cestovali a kupovali si autá s veľkými motormi a vysokou spotrebou. Lacná ropa tak okrem iného ženie dopredu trend veľkých SUV.
Ropa skolabovala v roku 2014, minulý rok sa jej cena dostala až pod 30 dolárov za barel. Spúšťačom prepadu bola krátkodobá nadprodukcia na úrovni dvoch miliónov barelov denne čiže asi dvoch percent produkcie.
Rovnaká situácia by sa mohla zopakovať už okolo roku 2020, tvrdia analytici. Na vyvolanie ropnej krízy netreba, aby sa elektromobily masovo rozšírili - na to, aby vyvolali nerovnováhu na trhu, ich stačí málo.
Do 2035 bude na batérie tretina áut
Scenár narušeného trhu opisuje nová štúdia Granthamovho inštitútu na Imperial College London a think-tanku Carbon Tracker Initiative. "Dostupné elektromobily a solárne technológie by mohli zastaviť rast dopytu po rope už v roku 2020," píše sa v štúdii.
Autori štúdie tiež pripravili interaktívny graf - prognózy sa zmenia podľa toho, akú si zvolíte enviromentálnu politiku, cenu elektromobilov a áut na fosílne palivá a dopyt po energii.

Ropné a energetické spoločnosti a analytici dnes väčšinou počítajú s tým, že záujem o ropu bude rásť prinajmenšom do roku 2030 a pravdepodobne aj neskôr.
Autori štúdie predpokladajú, že do roku 2035 by elektromobily mohli tvoriť tretinu trhu s cestnými vozidlami. Do roku 2040 to bude polovica, v roku 2050 budú mať elektromobily dvojtretinový trhový podiel.
OPEC, naopak, predpokladá, že v roku 2040 bude len 1 % všetkých áut na svete na baterky.
Elektromobily o pár rokov prekvapia
Štúdia kritizuje ropné spoločnosti za ich - vo všeobecnosti veľmi konzervatívne - prognózy o vývoji trhu. K tomu ešte treba pripočítať záväzky krajín vyplývajúce z medzinárodných zmlúv o ochrane životného prostredia.
Viaceré krajiny už teraz plánujú zákaz vjazdu naftových áut do centier miest - Paríž, Madrid aj Londýn.

Ak sa ropné spoločnosti nepripravia, môže ich už o pár rokov prekvapiť náhly pokles dopytu po rope. Neočakávateľne rýchly vývoj však prichádza celkom očakávateľne, komentuje závery štúdie Vox.
Autori štúdie pritom vychádzajú z toho, ako rýchlo dobýjajú trh nové technológie - napríklad smartfóny (predtým televízory či mikrovlnky).
Hybridy a plug-in hybridy sú podľa štúdie mŕtvou vetvou. Batérie a solárne články už čoskoro budú na takej technologickej - a cenovej - úrovni, aby dokázali nahradiť fosílne palivá v autách.
