LONDÝN. Spojené štáty sa na svetovej spotrebe ropy podieľajú asi desiatimi percentami. Dopyt po benzíne sa tam budúci rok dostane na maximum a ďalej neporastie.
Celosvetový vrchol dosiahne dopyt po benzíne - vďaka znižovaniu spotreby motorov - v roku 2021.
Dopyt po rope však porastie aj naďalej. Predpovedajú to analytici britskej konzultačnej firmy WoodMackenzie.
Jedného dňa si tie Tesly kúpime
Benzín tvorí asi štvrtinu celkovej svetovej spotreby ropy. Rast dopytu po ňom sa zastaví aj napriek neustálemu rozširovaniu automobilov na celom svete - v Európe a USA ľudia postupne prejdú na hybridné autá a elektromobily.
Zároveň s očakávaným poklesom spotreby benzínu vo vyspelom svete bude o benzín väčší záujem najmä v Ázii, kde čoraz viac ľudí vymení bicykle či skútre za automobily, cituje analytikov agentúra Reuters.
V roku 2021 by mala globálna spotreba benzínu dosiahnuť 25,89 milióna barelov, tvrdí WoodMackenzie. Spoločnosť Vitol, najväčší obchodník s ropou na svete, minulý mesiac predpovedala, že svetový dopyt po benzíne a nafte dosiahne vrchol až v rokoch 2027-2028.

WoodMackenzie odhaduje, že do roku 2025 sa celosvetový počet automobilov zvýši oproti dnešku o desať percent a prekročí jednu miliardu. Zo započítaním naftových automobilov - vrátane nákladiakov - by mal počet narásť o 20 percent na 1,32 miliardy
Maximum v nedohľadne
Globálne maximum dopytu po rope celkovo je však podľa expertov stále v nedohľadne. Podľa medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) bude jej spotreba v blízkej budúcnosti naďalej rásť, aj keď pomalšie.
Podľa analytikov WoodMackenzie bude v najbližšej dekáde spotreba ropy rásť priemerným ročným tempom okolo pol milióna barelov denne - doteraz rástla o milión barelov denne každý rok.
Podiel osobnej automobilovej dopravy na spotrebe ropy sa podľa WoodMackenzie zníži a rast dopytu po rope v budúcnosti potiahne hlavne petrochemický priemysel, kde sa ropa využíva na výrobu plastov.
Naďalej bude ropa tiež rásť v sektore komerčnej dopravy - autobusovej, lodnej a leteckej.