Suzuki Swift 1,0 Boosterjet (trojvalec) 5st/M Výkon kw(k)/otáčky: 82(111,5)/5 500 | Plusy | komfortný a rýchly podvozok |
nízka hmotnosť | ||
dlhý rázvor + široké auto=dobré jazdné vlastnosti a vnútorný priestor | ||
Mínusy | pomalší dotykový displej, nie vždy 100 percentne reaguje na dotyk | |
vzhľadom na schopnosti podvozku by sme očakávali sedadlá s výraznejším bočným vedením |
Názov Swift sa v Európe objavil už pred niekoľkými desaťročiami. História “moderného“ Swiftu sa však na starom kontinente začala písať až v roku 2003 a teraz nám japonská automobilka predstavila jeho tretiu generáciu.
Prvýkrát sme mali možnosť túto novinku naživo zhliadnuť na autosalóne v Ženeve. Letmý pohľad v nás nevzbudil záujem. Nepasoval nám najmä vzhľad prednej časti. Malý Swift nám ale potvrdil, že nie vždy treba dávať na prvý dojem.
Počas prvej jazdy si nás postupne získal svojimi jazdnými vlastnosťami a nakoniec aj vonkajším vzhľadom. Na dennom svetle a na ceste vyzerá oveľa lepšie a spomínanou prednou časťou jemne pripomína Mini, akurát bez okrúhlych svetiel. Novinka má výrazne široký postoj, kolesá sú posunuté čo najviac do rohov a previsy skrátené na minimum.
Aj Suzuki tak prepadlo dnešnému trendu širokých a nízkych vozidiel. Swift je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou širší až o 40 mm, kratší (o 10 mm), ale s dhlším rázvorom (o 20 mm).
Výrobca dokáže natiahnutím rázvoru náprav a šírky citeľne zlepšiť jazdné vlastnosti a zároveň zväčšiť vnútorný priestor aj pri skrátení celkovej dĺžky. Posledná zmena rozmerov v porovnaní s predchádzajúcou generáciou sa dotýka výšky. Swift je teraz o 15 mm nižší. Aby tým netrpela posádka, konštruktéri posunuli sedadlá bližšie ku ceste.

Zatiaľ, čo zvonku si nás Swift získal, vnútri to platí iba čiastočne. Zmeny interiéru mu určite prospeli. Spoločným prvkom vo vnútri sú okrúhle časti. Platí to pre stred volantu, “budíky“ pred šoférom, výduchy vzduchu ale aj pre ovládače klimatizácie a krytku na USB vstup.
Automobilka tak dala Swiftu vo vnútri športovejší nádych. S interiérom môžu byť nespokojní najmä jedinci, silne zameraní na kvalitu materiálov a vypracovanie. Tu Suzuki stále nepatrí k špičke, aj keď pokrok v tomto ohľade badať (napr. v porovnaní s Vitarou).
Dotykový displej, vytŕčajúci do priestoru, nepracuje najrýchlejšie, dlhšie mu trvá, kým sa zobudí po naštartovaní a reakcie na dotyk nie sú vždy dokonalé.
Na druhej strane od malého Swiftu nemôžeme očakávať techniku áut za 50-tisíc eur. Interiér na nás zapôsobil skôr celkovým vzhľadom ako jednotlivými detailami a za vyslovene pekný môžeme označiť najmä volant.

Kritický hlas voči Swiftu v nás určite umlčala jazda a schopnosti podvozku. Pruženie je komfortné, mäkké a podľa tohto by sa mohlo zdať, že aj neschopné dynamického prejazdu zákrut.
Zdanie klame a Swift je aj s relatívne mäkkým podvozkom v zákrutách suverénny. Áno, najskôr sa nakloní, ale potom “vyreže“ ukážkový oblúk. Výrazne ho nerozhodia ani priečne nerovnosti v zákrute, jemne sa zavlní, až keď v tomto momente silnejšie pritlačíte na brzdu.
Swift nám potvrdil, že Japonci vedia robiť na šoférsky zážitok zamerané autá. Ďalším podobným príkladom bola nedávno Honda Civic.

Swift je však oproti nej predsa civilnejší a viac zameraný na komfort. Platí to aj pre riadenie s nízkym odporom. V serpentínach by sme vyžadovali o niečo strmšie riadenie, Suzuki sa však logicky zameralo na jazdu v meste a okolí.
Do mesta je vhodná aj ponuka motorov. Vynechanie naftových pohonných jednotiek je preto logické. Základom je štvorvalec 1,2 l Dualjet. My sme vyskúšali síce menší, ale výkonnejší trojvalec 1,0 Boosterjet.
Turbom prepĺňaný motor si v tomto prípade pomáhal aj mild hybridným systémom. Pod týmto názvom si možno predstaviť ISG (integrated starter generator) generátor, spojený s motorom prostredníctvom remeňa.

ISG generátor pracuje v prípade potreby aj ako elektromotor. Pri brzdení slúži na rekuperáciu energie, ktorá sa ukladá v 12V Li-ion batérii. Pri akcelerácii a pohýnaní pomáha spaľovaciemu motoru, čím mierne znižuje spotrebu.
Pri štartovaní preberá úlohu štartéra. Výhodou tohto systému je nízka hmotnosť, na druhej strane auto nie je schopné čisto elektrického pohonu. Systém šetrí palivo len minimálne, iba o 0,3 l/100 km. Výraznejšie šetrenie sa má podľa zastaralého meracieho cyklu NEDC prejaviť v mestskom prostredí – 0,9 l.
V praxi nás malý trojvalcový motor potešil svojimi schopnosťami. Auto s dvoma dospelými osobami a dvoma kuframi v batožinovom priestore po podradení na tretí prevodový stupeň ochotne akcelerovalo.
Podobne, ako u všetkých malých motorov, aj v tomto prípade sú pre plný výkon potrebné vyššie otáčky. Výkon vygraduje pri 5500 otáčkach a ďalej už nedáva veľký priestor na zrýchlenie, už o chvíľu nato príde zásah obmedzovača.

Najlepšiu akceleráciu však možno očakávať v pomerne širokom spektre približne od 3000 do 6000 otáčok. Tu sa na druhej strane prejaví trojvalcový charakter motora, hovoríme najmä o charakteristickom zvuku. Aj pri vysokých otáčkach je však dobre odhlučnený a žiadne človeku nepríjemné dunenie do kabíny neprechádza.
Súbor pozitívnych vlastností má podľa nás jednu spoločnú príčinu. Či už hovoríme o akcelerácii alebo o komfortnom, ale rýchlom podvozku v zákrutách, za všetkým treba hľadať nízku hmotnosť vozidla. Tá je pri niektorých verziách až o 120 kg nižšia v porovnaní s predchodcom.