SME

F1: V prvej Veľkej cene zvíťazil Vettel, jazdcov trápila technika

Kvôli finančným problémom z kalendáru vypadla Veľká cena Nemecka aj tím Manor.

(Zdroj: TASR/AP)

MELBOURNE. Nemecký pilot Sebastian Vettel triumfoval na úvod novej sezóny formuly 1 na nedeľňajšej Veľkej cene Austrálie v Melbourne.

Jazdec tímu Ferrari štartujúci z druhého miesta sa dostal pred víťaza kvalifikácie Lewisa Hamiltona z Mercedesu na čelo pretekov v 23. kole cez zastávku v boxoch. Využil aj smolu britského úradujúceho majstra sveta, ktorý zostal zaseknutý za Maxom Verstappenom z Red Bullu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vettel zvíťazil pred Hamiltonom s náskokom takmer desiatich sekúnd. Na treťom mieste finišoval nováčik Mercedesu Valtteri Bottas s mankom viac ako jedenástich sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

Zvíťazil naposledy v roku 2015

Dvadsaťdeväťročný Vettel dosiahol v F1 svoje 43. víťazstvo v kariére a štvrté vo farbách Ferrari. Scuderia a zároveň aj nemecký jazdec sa vrátili na najvyšší stupeň na pódiu po vyše roku, naposledy sa táto situácia udiala na Veľkej cene Singapuru 2015.

Navyše, Ferrari oslavuje triumf v Austrálii po desiatich rokoch, v roku 2007 sa v Albert Parku tešil Kimi Räikkönen, ktorý v nedeľu obsadil štvrtú priečku (+22,393).

V top 10 sa ocitli aj Verstappen, navrátilec Felipe Massa (Williams), Sergio Pérez (Force India), Carlos Sainz, Daniil Kvjat (obaja Toro Rosso) a premiérový bod si v efjednotke pripísal na konto Esteban Ocon (Force India).

Po šiestich sezónach sa v pretekoch formuly 1 opäť objavil taliansky pilot, svoj debut zažil Antonio Giovinazzi zo Sauberu, ktorý nahradil zraneného Pascala Wehrleina a veľkú cenu dokončil na 12. pozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Hamilton štartujúci z pole position si udržal pozíciu, na druhého Vettela dorážal Bottas, ale Nemec sa po chvíli vymanil spod Fínovho tlaku. Ricciardo po havárii v sobotňajšej kvalifikácii odštartoval z boxovej uličky.

Hamilton sa pomaly odpútaval od Vettela a v desiatom kole mal pred ním náskok 1,7 sekundy, v sedemnástom to už bolo iba do jednej sekundy. Hamilton vzápätí zabočil do pit lane na výmenu pneumatík, mechanici mu nasadili mäkké zmesi.

Hamiltona zdržali pomalší

Vettel zostal na trati, do boxov sa vydal o šesť kôl neskôr a tiež obul mäkkú špecifikáciu gúm. Nemec sa vrátil na trať pred Hamiltona a virtuálne bol vo vedení. Brit bol navyše zaseknutý za Verstappenom, Vettel jazdil rýchle časy.

Verstappen zakrátko zašiel k mechanikom a Hamilton mal voľnú cestu na stíhanie Vettela, strácal na neho 6,2 sekundy.

SkryťVypnúť reklamu

V 29. kole sa skončili preteky pre Ricciarda, ktorý figuroval na poslednom mieste. Vedúci Vettel zvyšoval svoj náskok, v 37. kole mal pred Hamiltonom k dobru osem sekúnd.

Na britského pilota sa navyše pomaly doťahoval tímový kolega Bottas, štvrtého Räikkönena ohrozoval Verstappen.

Desať kôl pred koncom Vettel viedol o sedem sekúnd a bolo jasné, že len technická porucha alebo nehoda ho môže pripraviť o víťazstvo. Nemecký pilot to napokon zvládol a po vyše roku a pol mohol oslavovať.

Výsledky - Veľká cena Austrálie

Po 57 kolách: 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 1:24:11,670 h, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +9,975 s, 3. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +11,250, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +22,393, 5. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +28,827, 6. Felipe Massa (Braz.) Williams +1:23,386 min

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poradie MS (po prvých z 20 pretekov): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 25 bodov, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 18, 3. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 15, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 12, 5. Max Verstappen (Hol.) Red Bull 10, 6. Felipe Massa (Braz.) Williams 8

MELBOURNE. Prvú pole position v sezóne 2017 si vyjazdil Brit Lewis Hamilton. Pilot Mercedesu bol najrýchlejší v záverečnej fáze sobotňajšej kvalifikácie na Veľkú cenu Austrálie, ktorou v nedeľu odštartuje nový ročník motoristickej F1.

Hamilton utvoril na Albert Parku nový rekord okruhu 1:22,188 min. a získal už štvrtú pole position v rade v Melbourne, celkovo svoju 62. v kariére.

Trojnásobný majster sveta predstihol druhého Nemca Sebastiana Vettela (Ferrari) o 268 tisícín sekundy, tretiu priečku na štarte si vyjazdil Hamiltonov nový tímový kolega Valtteri Bottas, ktorý zaostal 0,293 s.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhý rad bude čisto fínsky, keďže štvrté miesto v kvalifikácii obsadil Kimi Räikkönen na Ferrari (+0,845). Piaty Max Verstappen z Red Bullu mal už viac ako sekundový odstup na Hamiltona.

Horšie skončil jeho kolega Daniel Ricciardo, ktorý v tretej kvalifikačnej fáze stratil kontrolu nad svojím vozidlom a po šmyku skončil v bariére. Z nehody vyviazol bez zranenia. Na štarte mu tak bude patriť desiata priečka.

Výsledky kvalifikácie na VC Austrálie:

1. Lewis Hamilton (V.Brit./Mercedes) 1:22,188 min., 2. Sebastian Vettel (Nem./Ferrari) 1:22,456, 3. Valtteri Bottas (Fín./Mercedes) 1:22,481, 4. Kimi Räikkönen (Fín./Ferrari) 1:23,033, 5. Max Verstappen (Hol./Red Bull) 1:23,485, 6. Romain Grosjean (Fr./Haas) 1:24,074, 7. Felipe Massa (Braz./Williams) 1:24,443, 8. Carlos Sainz ml. (Šp./Toro Rosso) 1:24,487, 9. Daniil Kvjat (Rus./Toro Rosso) 1:24,512, 10. Daniel Ricciardo (Austr./Red Bull) bez času v 3. kval. fáze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 948
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 919
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 718
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 384
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 687
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
reklama
SkryťZatvoriť reklamu