BRATISLAVA. Pracujete v Bratislave, ale každý deň dochádzate z rodinného domu za mestom? Ak ste si trvalý pobyt ponechali v centre mesta, pripravujete svoju obec o podielové dane a skresľujete štatistiky o obyvateľstve.
Spoločnosť Makret Locator, ktorá sa venuje Big data a populačnej analytike, skúmala, koľko ľudí dochádza každý deň do Bratislavy za prácou. Využila na to anonymizované údaje o pohybe 2,7 milióna slovenských SIM kariet (vlastníci so zbieraním dát súhlasili).
Podobné analýzy môžu obciam a mestám ukázať, ako sa využíva súčasnú infraštruktúru a ako plánovať tú novú. Okrem toho môžu samosprávam dať údaje o reálnom počte obyvateľov v danej lokalite.
Bývajú, ale nie sú prihlásení
V nasledujúcom grafe reprezentujú modré stĺpce počet prihlásených obyvateľov v spádových oblastiach, takzvaných bratislavských satelitoch.
Červené stĺpce ukazujú počet tých, ktorí v satelitoch "prespávajú" - chodia ráno (pracovať) do Bratislavy a večer sa vracajú naspäť.
V Rovinke, Záhorskej Bystrici a Moste pri Bratislave je počet prespávajúcich oproti počtu obyvateľov asi dvojnásobný.
Na základe trvalého pobytu sa tiež rozdeľujú podielové dane medzi samosprávami - takže tieto obce dostávajú menej, než koľko majú reálnych obyvateľov.

Dynamický pohľad na dopravu
Druhý graf ukazuje počet áut, ktorý každé ráno prichádza do Bratislavy zo spádových oblastí. Dokopy v zápchach každé ráno a večer stojí asi 65-tisíc ľudí.

Štatistické údaje o počte obyvateľov (trvalý alebo prechodný pobyt) sú statické a historické, neodhaľujú, prečo sa každý pracovný deň presúvame do a z Bratislavy v dopravných zápchach.
Znalosť skutočného pohybu obyvateľstva je kľúčová pre budovanie moderných miest, tzv. Smart Cities. Obce aj mestá musia mať presnejšiu predstavu o svojich obyvateľoch, aby mohli plánovať a dimenzovať svoju cestnú infraštruktúru.