BRATISLAVA. Minuloročná jar vodičom ukázala, že aj pri zodpovednom prístupe sa môžu ocitnúť s letnými pneumatikami na snehu.
Všetky teórie o tom, kedy vymieňať zimné pneumatiky za letné, zrazu strácajú na vážnosti. Prax a teória sa opäť raz rozchádzajú.
Základné rozdiely medzi zimnou a letnou pneumatikou nájdeme v dezéne a zmesi. Na snehu sa tieto rozdiely prejavujú v trakcii, pri brzdení a aj v zmene smeru jazdy.
Na zhoršenú priľnavosť myslia aj naše zákony. Preto jazdu po snehu alebo ľade na letných pneumatikách ani nepovoľujú.
“Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič auta do 3,5 tony môže auto použiť, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými alebo celoročnými pneumatikami.
„
Ani celoročné nie sú výhrou
V minulosti sme porovnali celoročné pneumatiky so zimnými a rozdiel bol v praxi obrovský. Potvrdili to namerané údaje z telemetrie.

Letná pneumatika je vo všetkých parametroch ešte o triedu horšia. Ako s ňou teda v čase núdze jazdiť na snehu? Odpoveď pomaly, opatrne a najlepšie vôbec asi nikoho neprekvapí.
Pozrime sa aspoň na niekoľko situácií, ktoré treba zvládnuť. Podstatným parametrom pre úspešné zvládnutie jazdy na snehu je rýchlosť. Treba ju prispôsobovať situácii.
Aby ste ju mohli meniť podľa potreby, potrebujete v prvom rade výrazný odstup od vozidiel. Pri výjazde na kopec ju treba zvýšiť už na rovine pred ním. Pridávanie až v kopci je často už zbytočné a mnohokrát kontraproduktívne.