BRATISLAVA. Po dlhých ôsmich rokoch dostane malé SUV Škoda Yeti nástupcu. Menší brat Kodiaqu sa bude volať Karoq a do predaja by sa mohol dostať koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.
Karoq je vlastne prezlečený Seat Ateca, ktorý od minulého roka vyrába Škoda vo svojom závode v českom meste Kvasiny. Ateca, Karoq aj väčší Kodiak stoja na rovnakom podvozku MQB - spolu s Volkswagenom Tiguan a desiatkami ďalších modelov a karosárskych verzií.

V rámci stratégie Škoda 2025 chce automobilka v najbližších rokoch výrazne rozšíriť svoje modelové portfólio, a to najmä o SUV a crossovery so zvýšeným podvozkom.
Boduje technológiami
V triede kompaktných SUV by sa mal Karoq stať technologicky najpokrokovejším SUV.
Ako prvá Škoda dostane Karoq veľký displej namiesto klasických "budíkov" pred vodičom. V ponuke bude aj balík asistenčných systémov, LED svetlá vpredu aj vzadu, asistent na jazdu s prívesom či infotainmentový systém s mnohými funkciami vrátane Wi-Fi hotspotu.
Pod kapotou nájdeme klasiku - naftové a benzínové koncernové motory s objemom 1,0, 1,6, a 2,0 litra a taktiež najnovší benzínový štvorvalec 1,5 TSI s možnosťou odpojenia dvoch valcov. Výkon sa bude pohybovať od 115 do 190 koní.

Motory sa budú kombinovať s manuálnou alebo dvojspojkovou prevodovkou a pohonom predných alebo všetkých kolies. Najsilnejšia, 190-koňová verzia 2,0 TDI bude k dispozícii len ako štvorkolka s novou, sedemstupňovou prevodovkou DSG.
S miestom pre piatich cestujúcich
Päťmiestne SUV má rovnaký razvor kolies, šírku aj výšku (2 638, 1 841 a 1 601 milimetrov) ako Ateca. S dĺžkou 4 382 milimetrov je Karoq len o 19 milimetrov dlhší.
Oproti Atece však má Karoq systém posuvných, sklopných a vyberateľných zadných sedadiel VarioFlex, vďaka čomu sa základný objem kufra pohybuje od 479 po 588 litrov, respektíve 1 630 litrov so sklopenými a 1 810 litrov s vybratými zadnými sedadlami.
Názov Karoq vznikol kombináciou jazyka eskimáckeho kmeňa Alutiiq, ktorý žije na ostrove pri Aljaške a prazvláštnej stratégie Škody, ktorá nevysvetliteľne nahrádza písmeno K, na ktorom podľa nás nie je nič zlé, písmenom Q.