BRATISLAVA. Autonómne riadenie je technológiou budúcnosti nielen v osobnej, ale i hromadnej doprave. Optimistické odhady hovoria, že autá bez vodičov budú na cestách bežne premávať už o niekoľko rokov.
Popri výrobcoch sa aj mnohé mestá usilujú nasledovať trendy a testovaním vozidiel v reálnej premávke získať výhodu v zavádzaní nových systémov.
Pilotný projekt zameraný na využitie autonómneho riadenia v hromadnej doprave predstavili vo štvrtok aj v rakúskej metropole.
"Autonómne riadenie je megatrend, ktorý má potenciál natrvalo premeniť mestá. Ako miestny prepravca chceme byť pri tom," uviedol v oficiálnom vyhlásení generálny riaditeľ Wiener Linien Günter Steinbauer.
Prepravcu čaká náročná úloha, keďže do dvoch rokov plánuje začleniť vozidlo do dopravného systému.
S prípravou projektu začnú vo Viedni už v lete tohto roka. Projekt podporí štát, výskum financuje ministerstvo dopravy.
Minibus dodá začiatkom roka 2018 francúzska spoločnosť Navya, ktorá sa zaoberá vývojom elektrických autonómnych systémov.
Model Navya Arma už testujú vo Francúzsku, Nemecku i Švajčiarsku. Poháňa ho elektromotor a prepraví jedenásť cestujúcich.
Nasledujúcich dvanásť mesiacov budú Rakúšania pracovať na tom, ako ho efektívne začleniť do premávky v meste.
„Autobus chceme cez strojové učenie spoľahlivo naučiť rozoznávať osoby a objekty,“ vysvetlil Wolfgang Ponweiser z Austrian Technology Institute, ktorý sa podieľa na projekte.
Okrem toho by malo byť pre cestujúcich a ostatných účastníkov premávky jasné, ako minibus vníma okolie a čo možno od neho na cestách očakávať.
Vyriešiť musia aj legislatívu, keďže zavedenie vozidiel bez pilotov do premávky má zatiaľ množstvo právnych otáznikov týkajúcich sa bezpečnosti.